Μεγάλος αριθμός Ελλήνων αθλητών συνεχίζει να βρίσκεται στην Ευρώπη και συγκεκριμένα στην Ιταλία και την Ισπανία, συμμετέχοντας σε διεθνείς αγώνες υπερπήδησης εμποδίων και σημειώνοντας επιτυχίες για τη χώρα μας.

Τις δύο τελευταίες εβδομάδες, που άρχισε το Toscana Tour στο Arezzo της Ιταλίας, τέσσερις αθλητές μας έχουν κερδίσει εννέα μετάλλια, εκ των οποίων πέντε χρυσά, δύο ασημένια και δύο χάλκινα.

Η Πάολα Μαρτίνη, περσινή Πρωταθλήτρια Εφήβων, σημείωσε τρεις νίκες σε αγωνίσματα ύψους 1.30μ. με την Cleopatra και τον Electic Elvis και ύψους 1.25μ. με τον Cobbydor.

Η Σελήνη Πόππ και η Arabella ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου σε κατηγορία ύψους 1.30μ., ενώ ο Ευθύμης Κρεμιώτης κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο με τον Fancy Boy σε κατηγορία ύψους 1.15μ. και
δύο χάλκινα μετάλλια με την Cohiba και τον Fancy Boy, επίσης σε αγωνίσματα του ίδιου ύψους.

Ο Ηλίας Μπαλιούσης και η KEC Corsica κέρδισαν μία 1η και μία 2η  θέση σε αγωνίσματα ύψους 1.30μ και 1.35μ.

Στον άλλο μεγάλο διεθνή αγώνα Sunshine Tour στην Vejer de la Frontera της Ισπανίας η Hannah Μυτιληναίου με τα δύο άλογά της, Broadway και Eodyminka, κατέλαβε δύο 2ες θέσεις σε αγωνίσματα αντίστοιχα 1.40μ. και 1.30μ.