Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή, σε αγώνα για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Με αυτό το αποτέλεσμα, τα κορίτσια του Αρχέλαου εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Κατηγορία τερματίζοντας στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ ο Αρχέλαος μπήκε αποφασισμένος και προηγήθηκε με 7-2. Ο Ηρακλής μείωσε σε 8-6, ωστόσο η αντίδραση της ομάδας της Κατερίνης ήταν άμεση, κέρδισε έξι αναπάντητους πόντους και ξέφυγε με 14-6, κρίνοντας πρόωρα τη μοίρα του σετ, το οποίο έληξε με 25-15.

Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-6, με τον Αρχέλαο να απαντά προσπερνώντας με 12-7. Ο Ηρακλής μείωσε σε 12-11, αλλά η ομάδα της Κατερίνης διεύρυνε ξανά το προβάδισμά της, κάνοντας το 14-11 και τη φιλοξενούμενη να ισοφαρίζει σε 14-14. Στην συνέχεια, ο Αρχέλαος κατάφερε να πάρει μία διαφορά τριών πόντων και, εν τέλει,  να πάρει το σετ με 25-20.

Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που κατάφερε να αποσπαστεί πρώτη, στο σκορ, στο τρίτο σετ (8-12). Ένα σερί 7-0 από τη γηπεδούχο ομάδα διαμόρφωσε το 15-12 και στην συνέχεια η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους (19-13). Το υπόλοιπο του αγώνα εκελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τον Αρχέλαο να κατακτά το σετ με 25-20 και μαζί, τους τρεις βαθμούς και την παραμονή του στην Α2.

Τα σετ: 25-15, 25-20, 25-20, σε 71’.