Το πρώτη βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Τσάλεντζ Καπ γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 της Γενισέι Κράσνογιαρσκ στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς ψάχνει δύο σετ στον επαναληπτικό των δύο ομάδων την Κυριακή 2 Απριλίου για να πάρει την πρόκριση στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας της. Οι Πειραιώτισσες συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο με την απόδοσή τους αφού παραμένουν αήττητες στο Τσάλεντζ Καπ φέτος. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό η Γενισέι είχε χάσει μόλις ένα σετ από την Οστράβα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ολυμπιακός απέκλεισαν κατά σειρά την κάτοχο του τίτλου CSM Βουκουρεστίου με δύο νίκες με 3-0, την ισχυρή Τσανάκαλε με δύο νίκες με 3-2 σετ και την βελγική Αστερίξ με νίκες με 3-2 σετ εκτός και 3-1 σετ εντός. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν την καθαρή νίκη αφού η Γενισέι έχασε δύο σετ μπολ στο κρίσιμο τέταρτο σετ.

Οι πρώτες περίοδοι είχαν παρόμοια εικόνα για τις δύο ομάδες. Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και έχοντας σε καλή μέρα το μπλοκ του αλλά και τα καλά σερβίς της Χίπε πήρε διαφορά με το ξεκίνημα η οποία αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα. Η Χίπε τελείωσε όλες τις κόντρα μπάλες και το εντυπωσιακό 62% του Ολυμπιακού στην επίθεση του έδωσε το πρώτο σετ με 25-15 μετά από επίθεση της Λαζάρεβιτς.

Αντιστροφή ρόλων στο δεύτερο σετ. Οι Ρωσίδες βελτίωσαν την απόδοσή τους σε σερβίς και επίθεση και πήραν διαφορά έξι πόντων (10-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από πλασέ της Εφίμοβα. Ο Ολυμπιακός έκανε διαδοχικά λάθη στην επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να φτάσουν στο σετ μπολ (16-24) μετά από κακή πάσα της Χριστοδούλου. Μια επίθεση της Φλόλοβα τελείωσε το σετ με την Γενισέι να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Πραγματικό ντέρμπι είχαμε στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει σημαντικό προβάδισμα που θατης έδινε το πάνω χέρι. Στο 18-16 υπέρ του Ολυμπιακού τα καλά σερβίς της Λαμπρούση επέτρεψαν στις «ερυθρόλευκες» να κάνουν σερί 6-0 και να φτάσουν στο σετ μπολ, κατακτώντας τελικά και το σετ.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν το τέταρτο σετ. Με πλασέ της Κουζνέτσοβα κατάφεραν να προηγηθούν με 4-8 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς κατάφεραν να προσπεράσουν με δύο πόντους (13-11) μετά από άσο της Μαλασάι. Μια επιτυχημένη επίθεση της Λαζάρεβιτς επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φτάσει στο 16-13 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ αλλά διαδοχικά μπλοκ από τις Ρωσίδες τους επέτρεψαν να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν με 16-17 μετά από τριπλό μπλοκ πάνω στη Λαζάρεβιτς. Ένας άσος της Περετιάτκο έδωσε στις φιλοξενούμενες προβάδισμα τριών πόντων (18-21) αλλά ένας άσο της Χριστοδούλου και δύο καλές επιθέσεις της Μαλασάι έδωσαν πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Οι Ρωσίδες έχασαν δύο σετ μπολ, προτού ένας άσος της Γιώτα και ένα μπολ της Χίπε δώσουν τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Τα σετ: 25-15, 18-25, 25-17, 27-25, σε 117′.