Μετά το πέμπτο και τελευταίο ετάπ του Γύρου της Ταϊβάν ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ανέβηκε δύο θέσεις και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 70η της γενικής κατάταξης.

Το τελευταίο ετάπ του Γύρου ήταν ευθείας, είχε εκκίνηση και τερματισμό την Πινγκτούν, ενώ το μήκος του έφτανε τα 198,8χλμ. Ο Τζωρτζάκης βρέθηκε στους ξεκολλημένους της ημέρας αλλά το κυρίως γκρουπ τούς απορρόφησε λίγο πριν από το φινάλε. Νικητής στο σπριντ αναδείχθηκε ο Αυστραλός Μπρέντον Τζόουνς, ενώ ο Έλληνας αθλητής πέρασε 82ος τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά 1:54 από τον πρώτο. Ο Τζωρτζάκης κατέλαβε την 70η θέση στην τελική γενική κατάταξη με διαφορά 21:10 από τον Ισπανό νικητή Μπένζαμιν Πράντες. Για τον Κρητικό ποδηλάτη ήταν ο πρώτος του αγώνας με τους νέους συναθλητές του και αυτό που κρατάει είναι η πολύ καλή συνεργασία μαζί τους και το υψηλό επίπεδο της διοργάνωσης.