Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 52-78 από τον Πανεδεσσαϊκό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από την ήττα αυτή, ο Βατανιακός περιμένει να μάθει τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων της αγωνιστικής, ώστε να μάθει ποια θέση να καταλάβει στην τελική κατάταξη και στην συνέχεια, ανάλογα την πορεία των ομάδων της ΕΚΑΣΚΕΜ σε στην Γ’ Εθνική, να δει σε ποια κατηγορία θα αγωνίζεται στην επόμενη σεζόν.

Λιγότερα από δύο λεπτά χρειάστηκε, στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Πανεδεσσαϊκός για να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (0-10). Συνεχίζοντας με εξαιρετική απόδοση στην άμυνα και με τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ, η φιλοξενούμενη ομάδα ξέφυγε με 20 πόντους (3-23), 1’ 23” πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία τη βρήκε να προηγείται με 5-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο χαλάρωσαν τόσο οι άμυνες όσο και οι επιθέσεις, με αποτέλεσμα να μην αλλάξουν οι ισορροπίες του αγώνα και η λήξη του ημιχρόνου να βρει προηγούμενο τον Πανεδεσσαϊκό με 17-44.

Ίδια παρέμεινε η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεπερνά τους τριάντα πόντους (20-51) 7’ 06” πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με 31-57.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να βρίσκει τον Πανεδεσσαϊκό νικητή με 52-78.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Σαρακενίδης.

Δεκάλεπτα: 5-25, 17-44, 31-57, 52-78.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χελιδώνης): Κοτσίμπελης 13 (1), Μέλιος Χ. 8 (2), Φασόρλας 10, Μέλιος Β., Φελεκίδης 13 (3), Βασιλειάδης, Πόσιος 2, Κατηρτζίδης, Βαρβούτης, Λύμδης 6.

ΑΣ Πανεδεσσαϊκός (Σταυρόπουλος): Πέτκος 16 (1), Ιωσηφίδης 21 (2), Θεοδώρου 4, Χατζηχαρίσης 18, Τότλης 6, Κλήντσαρης 6 (1), Μάρκου 3 (1), Καραϊσαρίδης 2, Ξυλουργίδης 2.