Αποστολή ΠΣΑΤ – Κωνσταντίνος Τουτσίδης

Τον τρίτο αγώνα της έδωσε η εθνική ομάδα βόλεϊ των κορασίδων στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Άρνεμ της Ολλανδίας και γνώρισε 3η κατά σειρά ήττα αυτή τη φορά από τη Ρουμανία με 3-1 σετ.

Η εθνική μας αγωνίστηκε με μια απώλεια στο σημερινό παιχνίδι καθώς δεν είχε στη διάθεση της τη λίμπερο Χριστίνα Κόττα που τραυματίστηκε στο χέρι στην προπόνηση της Δευτέρας και υπέστη εξάρθρωση πρώτου μετακαρπίου μεγάλου δακτύλου.

Η αθλήτρια το πρωί της Τρίτης υποβλήθηκε σε ακτινογραφία που έδειξε το πρόβλημα οπότε της τοποθετήθηκε γύψος και φυσικά χάνει το υπόλοιπο του τουρνουά. Ωστόσο μέσα στην ατυχία της απέφυγε τα χειρότερα καθώς ο φυσικοθεραπευτής της ελληνικής ομάδας αμέσως μετά τον τραυματισμό της προχώρησε σε ανάταξη που ήταν καθοριστική και η αθλήτρια απέφυγε το χειρουργείο. Υπολογίζεται ότι θα επανέλθει σε προπονήσεις μετά από περίπου 15 ημέρες.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, το 1ο σετ στο οποίο επικράτησαν οι Ρουμάνες ήταν αμφίρροπο και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Ρουμανίας ήταν 13-8 . Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου ισοφάρισαν γρήγορα σε 13-13 και προηγήθηκαν 16-14 αναγκάζοντας τον προπονητή της Ρουμανίας να πάρει τάιμ άουτ. Οι Ρουμάνες ισοφάρισαν 16-16 και προηγήθηκαν 19-16.Η αντίδραση της Ελληνικής ομάδας ήταν και πάλι γρήγορα καθώς ισοφάρισε σε 19-19. Ωστόσο κάποια λάθη στο τέλος έδωσαν το πρώτο σετ στη Ρουμανία με 25-22.

Στο 2ο σετ η εθνική ομάδα επικράτησε με 25-19 και ισοφάρισε σε 1-1. Οι ελληνίδες αθλήτριες έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους. Προηγήθηκαν με 4-1 και αύξησαν τη διαφορά σε 8-3 και στη συνέχεια σε 19-12 αναγκάζοντας και πάλι το Ρουμάνο προπονητή σε συνεχόμενα τάιμ άουτ . Με πολύ καλή απόδοση αμυντικά στην υποδοχή και στο μπλόκ δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα.

Το 3ο σετ πήγε και πάλι στις Ρουμάνες με το ίδιο σκορ που πήραν και το 1ο 25-22 κι έτσι προηγήθηκαν με 2-1 σετ. Η εθνική μας ομάδα πήρε μια μικρή διαφορά στο ξεκίνημα, αλλά όταν το σκορ ήταν 13 -12 δέχθηκε 7 συνεχόμενους πόντους που έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στη Ρουμανία με την Ελλάδα να κυνηγάει ως το τέλος του σετ το σκορ.

Η ρουμανική ομάδα κυριάρχησε και στο 4ο σετ και επικράτησε με 25-19 κερδίζοντας και τον αγώνα. Η εθνική μας και πάλι σε όλη τη διάρκεια του κυνηγούσε το σκορ και πλήρωσε τα αμυντικά κυρίως λάθη της που δεν επέτρεψαν να πάει το παιχνίδι σε 5ο σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 22-25, 19-25

Ελλάδα (Φλώρος) Τζιαρλή 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 34 (28/41 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Ζαμπάτη 7 (6/20επ., 1 άσο, 38% υπ. – 12% άριστες), Μπακοδήμου 18 (18/30 επ.), Καρατζόγλου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Χαριτωνίδη –λ (71% υπ. – 52% άριστες) / Τσιγκαροπούλου 1 (1/6 επ., 12% υπ. – 00% άριστες), Μικέλη 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).

Ρουμανία (Μπόκορ) Μπουντάι 18 (15/29 επ., 3 άσοι, 60% υπ. – 35% άριστες), Ντίτου 8 (3/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Αρτίν 17 (14/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ.- 31% άριστες), Πάσκα 6 (2/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπαντέα 5 (1/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσαρουτάσου 17 (13/22 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μαρτζινεάν –λ (42% υπ. – 21% άριστες) / Αλουπέι.