Δύο αναμετρήσεις διεξάγονται αύριο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, με τον οποίους ολοκληρώνεται η σεζόν 2016/7.

Στις 16:00, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, ο Πιερικός υποδέχεται την Εδεσσαϊκή, σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο Πιερικός βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με δώδεκα νίκες και μία ήττα και 36 βαθμούς, με μοναδική βαθμολογική απώλεια αυτήν από το κατερινιώτικο ντέρμπι του πρώτου γύρου, όταν ηττήθηκε από τον Αρχέλαο με 3-1 σετ, στις 21 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Η Εδεσσαϊκή είναι 7η στη βαθμολογία με 6 βαθμούς, τους οποίους τους συγκέντρωσε άνευ αγώνα στα δύο παιχνίδια με τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν, με γηπεδούχο τον Πιερικό, στις 4 Ιανουαρίου 2014, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της σεζόν 2013/4, με την ομάδα της Κατερίνης να επικρατεί με 3-0.

Με δεδομένη την προχθεσινή νίκη του Αρχέλαου στην Έδεσσα με 0-3 σετ, επί του τοπικού Ίκαρου, ο αγώνα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Αρχέλαος έχει εξασφαλίσει τον τίτλο και θα διεκδικήσει σε αγώνες κατάταξης την άνοδό του στην Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής (08.04.2017)
ΠΑΣ Ίκαρος Έδεσσας – ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 0-3

16:00 ΣΦΚ Πιερικός – Εδεσσαϊκή ΓΕ
16:00 ΓΣ Γρεβενών – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας