Διεξάγεται αύριο και μεθαύριο, Σάββατο 22 και Κυριακή 23 Απριλίου, η 13η αγωνιστική του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αύριο στις 17:00, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καστοριάς Δημήτρης Διαμαντίδης, ο Πιερικός αντιμετωπίζει την ομώνυμη τοπική ομάδα σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο Πιερικός βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, έχοντας τρεις νίκες και εννέα ήττες και προέρχεται από την επικράτηση με 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου, η οποία του εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Η Καστοριά βρίσκεται μία θέση πιο πάνω στο βαθμολογικό πίνακα (5η), έχοντας πέντε νίκες, επτά ήττες και 14 βαθμούς και έχει τέσσερις ήττες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ποσειδώνα (1-3) και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών (0-3), στην Σκύδρα από τον Αριστοτέλη (3-0) και στην Κοζάνη (3-0).

Οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν με γηπεδούχο την Καστοριά στις 27 Μαρτίου 2016, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της περσινής σεζόν, με τον Πιερικό να γνωρίζει την ήττα με 3-0 σετ.

Την Κυριακή στις 18:00, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου η, ουραγός και χωρίς νίκη, Νίκη Αιγινίου (1 β.) υποδέχεται τον Μίλωνα Γιαννιτσών, ο οποίος είναι 7ος με 4 βαθμούς, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζει η νίκη του Μίλωνα στον πρώτο γύρο 3-0.

Η ομάδα της Πιερίας, αν θέλει να διατηρήσει τις μαθηματικές της ελπίδες για παραμονή, θα πρέπει να επικρατήσει χωρίς απώλεια σετ και να καλύψει και τη διαφορά πόντων με τους οποίους ηττήθηκε από την ομάδα των Γιαννιτσών. Πέραν τούτου θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να πάρει το τρίποντο μέσα στην Βέροια κόντρα στον Ποσειδώνα, ο οποίος διεκδικεί την άνοδό του στην Α2 και ταυτόχρονα ο Μίλωνας να ηττηθεί με 0-3 ή 1-3 από την Καστοριά στα Γιαννιτσά.

Τέσσερις νίκες έχει η Νίκη Αιγινίου τις πέντε τελευταίες φορές που υποδέχθηκε τον Μίλωνα Γιαννιτσών.