Ο Πήγασος Πολίχνης (3-1 τον Νέστωρα) και η Νίκη Αιγινίου (3-2 από 0-2 την Ολυμπιάδα) ήταν οι μεγάλοι νικητές στην πρεμιέρα του Ειδικού τουρνουά του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών που διεξάγεται στα Γιάννενα.

Μία ήττα είχε γνωρίσει στην κανονική διάρκεια ο Νέστωρας κι αυτή από τον Πήγασο Πολίχνης, που τον «πλήγωσε» για δεύτερη φορά στην πρεμιέρα του Ειδικού τουρνουά ανόδου του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Νέστωρας πήρε εύκολα το πρώτο σετ, παραλίγο να κάνει την ανατροπή στο β’ σετ (έχανε με 9-16 και ισοφάρισε 24-24), αλλά ο Πήγασος ισοφάρισε, προηγήθηκε εξίσου εύκολα με 2-1 και στο δ’ σετ το 18-17 υπέρ του Νέστορα έγινε 18-23 για τον Πήγασο με την ομάδα της Πολίχνης να φτάνει στη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 25-27, 21-25, 20-25.

ΑΜΣ Νέστωρ (Κράβαρικ) Παντίρης, Παπαδημητρίου, Γκιρτζίκης, Τσολάκος, Μπατσαράς, Τσιάρας, Ράπτης-λ / Αγγελής-λ, Μακράκης, Τσιράκης, Σπανουδάκης

Πήγασος Πολίχνης (Κουτουνίδης) Κομητούδης, Παράσογλου, Γκουγνούρης, Παπαναγιώτου, Χρηστινίδηςμ Κουκουμάκας, Γκιούκης-λ / Χρηστάκος, Αντύπας, Καπετανίδης, Φωτιάδης, Σταυρίδης

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο δεύτερος αγώνας της πρεμιέρας, καθώς Νίκη Αιγινίου και Ολυμπιάδα Πατρών έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Η Ολυμπιάδα πήρε τα δύο πρώτα σετ στην… παράταση και φάνηκε να έχει το πάνω χέρι στο ματς, ωστόσο η Νίκη Αιγινίου ισοφάρισε σχετικά εύκολα σε 2-2 κι ακολούθησε η μάχη στο τάι μπρέικ.

Η Νίκη ξέφυγε με 10-7, η Ολυμπιάδα μείωσε σε 10-9, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και το σετ έληξε με 15-13.

Τα σετ: 25-27, 25-27, 25-15, 25-20, 15-13.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Κόκκινος, Βουλκίδης, Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης, Παπαλεξίου, Μήλης, Αντωνιάδης-λ / Ματσκίδης, Γκορίδης, Κιόσσες.

ΑΕΠ Ολυμπιάς (Δαρείος) Θεοδωράκης, Βαλουξής, Φιλίππου, Κοσμάς, Βασιλάκος, Ντόντης, Γεωργακόπουλος-λ / Μακρής-λ, Ράπτης, Γεράνιος, Παναγόπουλος.