Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης συμμετείχε στην ατομική χρονομέτρηση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανάμεσα σε σημαντικά ονόματα της ποδηλασίας και κατέλαβε την 35η θέση σε σύνολο 38 αθλητών που συμμετείχαν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έφυγε έκτος από την ράμπα εκκίνησης της διαδρομής των 44χλμ. η οποία ολοκληρωνόταν με μία ήπια ανηφόρα στην περιοχή της Βρετάνης. Η μέση ωριαία ταχύτητα ήταν 41,935χλμ. και τερμάτισε σε 1:05:06 με διαφορά σχεδόν επτά λεπτών από τον νικητή Γιόναθαν Καστροβιέχο. Ο 29χρονος Ισπανός ανήκει στη Μόβισταρ και αποτέλεσε μέρος του ρόστερ που βοήθησε τον Νάιρο Κιντάνα να νικήσει στην Βουέλτα. Μάλιστα ο Καστροβιέχο τερμάτισε δεύτερος, μία θέση πίσω από τον Κρις Φρουμ, στο ετάπ χρονομέτρου της Ισπανίας. Ο χρόνος που του έδωσε τη φανέλα του πρωταθλητή Ευρώπης ήταν 58:13:99. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Βέλγος Βίκτορ Καμπερνέτς (58:43:43) και την τρίτη ο Ιταλός Μορένο Μόζερ (58:52:93). Στον αγώνα είχαν δηλωθεί 39 αθλητές αλλά δεν έτρεξε ο Αυστριακός Λούκας Ποστμπέργκερ