Ο Εθνικός Πειραιά μετά από ένα καταπληκτικό σε εξέλιξη παιχνίδι  επικράτησε με 3-1 της Νίκης Αιγινίου κι έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο του στην Α1 Ανδρών.

Το δεύτερο ματς του Ειδικού τουρνουά ανόδου στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας ήταν συγκλονιστικό στα τρία πρώτα σετ που ήταν κυριολεκτικά ακατάλληλα για καρδιακούς.

Στο 1ο και στο 2ο ο Εθνικός είχε σημαντικές διαφορές (16-12 στο 1ο, 21-17 στο 2ο) αλλά η μαχητική Νίκη Αιγινίου έβρισκε τον τρόπο για να επιστρέψει ισοφαρίζοντας σε 24-24 στο 1ο με τον Δεληπρίμη όμως με δύο άσους να δίνει το σετ στον Εθνικό, ενώ το 2ο το πήρε με 25-23!

Ανάλογο το σκηνικό και στο γ’ σετ με τη Νίκη όμως να είναι μπροστά με 21-24 και τον Δεληπρίμμη να παίρνει την αλλαγή και με δύο άσους να ισοφαρίζει 24-24 για να ακολουθήσει μια τρομερή εναλλαγή (2 χαμένα ματς μπολ ο Εθνικός) που τελείωσε με λάθη του Εθνικού και το σκορ στο 30-32.

Παρά την απώλεια του σετ όμως οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα μπήκαν αποφασισμένοι στο δ’ σετ, προηγήθηκαν γρήγορα με 5-1 και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα φτάνοντας στη νίκη.

Να σημειώσουμε ότι στο Χαλκιοπούλειο βρίσκεται και παρακολουθεί τους αγώνες του Ειδικού τουρνουά και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος.

Η γνώμη του πάγκου

Σάκης Ψάρρας: «Τέλος καλό όλα καλά! Η πρεμιέρα όπως πάντα ήταν αγχωτική, αλλά κάναμε το πρώτο βήμα και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε μια πολύ αγωνιστική νίκη. Εμείς από την αρχή ξέραμε ότι έπρεπε να διαχειριστούμε τον τίτλο του φαβορί. Είμαστε καλά προετοιμασμένοι και προπονημένοι κι αυτό φάνηκε στο πόσο εύκολα κερδίσαμε το δ’ σετ, όμως έχουμε μπροστά μας άλλα δύο παιχνίδια για να πετύχουμε τον στόχο μας».

Θανάσης Στράντζαλης: «Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να ήταν 3-0 υπέρ μας ή 3-0 υπέρ του Εθνικού, αλλά στο τέλος κέρδισε η καλύτερη ομάδα. Στα κρίσιμα φάνηκε η εμπειρία και η πληρότητα του Εθνικού. Αύριο είναι ένας τελικός με την Παλλήνη κι όποιος κερδίσει νομίζω θα ακολουθήσει τον Εθνικό στην Α1».

Τα σετ: 26-24, 25-23, 30-32, 25-14.

Εθνικός ΟΦΠΦ (Ψάρρας) Μαντέκας 19 (16/27 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 21% άριστες), Τουρνάκης 4 (4/11 επ.), Καρακίτσος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (8/14 επ.), Δεληπρίμης 20 (11/20 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Παπαδόπουλος 23 (19/37 επ., 4 μπλοκ), Βολουδάκης –λ (70% υπ. – 37% άριστες) / Δημητούλης, Πολυχρόνου, Σιώπης, Πέρεθ.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Παπαλεξίου 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. -33% άριστες), Μαυροβουνιώτης 12 (10/38 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Δημητριάδης 1 (1/2 επ.), Γκορίδης 1 (1/3 επ.), Βουλκίδης 10 (7/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μήλης 20 (19/36 επ., 1 μπλοκ), Αντωνιάδης –λ (48% υπ. – 37% άριστες) / Κιοσσές, Μουράτης, Κόκκινος 6 (4/10 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 37% άριστες), Ιμβριώτης, Αντωνίου.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του Ειδικού τουρνουά ανόδου στην Volley League: