Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 71-37 του Πιερικού Αρχέλαου στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Μουδιασμένο ήταν και σήμερα το ξεκίνημα του Πιερικού Αρχέλαου, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με 12-3 4’ 09” πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Κατερίνης βελτίωσε την άμυνά με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με σκορ 17-12 υπέρ των Ερυθρόλευκων.

Με την συμπλήρωση ενάμισι λεπτού αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (22-12) υπέρ του Ολυμπιακού. Παρά το γεγονός ότι η άμυνα του Πιερικού Αρχέλαου παρέμεινε αποτελεσματική, η επίθεση δε μπόρεσε να έχει την ίδια αποτελεσματικότητα, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να προηγηθούν με 29-15, 4’ 08” πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα της Κατερίνης να συμπληρώνει 6’ 32” χωρίς πόντο, πριν μειώσει σε 29-17. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 35-18.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου να εκτοξεύσει τη διαφορά στους είκοσι οκτώ πόντους (49-21), το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-26.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην τελική επικράτηση με το τελικό 71-37.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Ξέρας.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-18, 57-26, 71-37.

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 16 (1), Μπαλλής 4, Μερισιώτης 12, Στριγγάς 4, Παπαγεωργίου, Τζαϊδάς 4, Φιλά 9 (1), Αρσενόπουλος 5 (1), Γερόνικος, Κατσίμπας 3, Κιουρτσίδης 4, Τσουμάνης 10 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης, Ταβαντζής 1, Πολυχρόνης 3 (1), Ζησόπουλος 9 (3), Παρμακτσίδης 7, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 7, Βαβατσιούλας, Ζιώγας 5 (1), Φανούλης.