Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 66-53 από την Νικόπολη Πρέβεζας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πρέβεζας, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο ουραγός και ήδη υποβιβασμένος Αιγινιακός, ο οποίος ταξίδεψε με μόλις έξι παίκτες στην πόλη της Ηπείρου, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, με την Νικόπολη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 24-27, 4’ 47” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί 11-0 και να κλείνουν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι με 35-27.

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 35-35, ωστόσο η Νικόπολη πέρασε και πάλι μπροστά και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 52-43.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, ο Αιγινιακός προσπάθησε να επιστρέχει και πάλι στο παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά μέχρι και στους τέσσερις πόντους, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και γνώρισε την ήττα με 66-53.

Διαιτητές: Παπαθανασίου – Σελεβός.

Δεκάλεπτα: 22-12, 35-27, 52-43, 66-53.

ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 10, Αργυρός 6, Κιτσαντάς 4, Μενιουδάκης, Ροντογιάννης 2, Πολίτης 3, Παπαμιχαήλ 2, Βαβέτσης 10 (2), Νίκας 10, Μακρόπουλος 7 (1), Αγραπιδάκης, Μπάλλας 12.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 16 (2), Μωυσίδης 3 (1), Παρίσης 2, Αναστασιάδης 20 (4), Αργυρόπουλος 4, Τσούτσουκας 8.