Η Καρδίτσα, μετά από 28 αγώνες στο 2ο όμιλου της Β’ Εθνικής, νιώθει την Α2 να πλησιάζει, έχοντας περάσει και από την Μακεδονία, με διπλό επί της Ευρώπης Πευκοχωρίου, την ώρα που ο Ερμής Αγιάς επικρατούσε της Καστοριάς, η οποία έχει ήδη προβιβαστεί. Όλα ωστόσο είναι ανοιχτά, καθώς Ο Ερμής Αγιάς ελπίζει στις δικές της πιθανότητες, περιμένοντας διπλό στραβοπάτημα της Καρδίτσας, που έχει ενόψει Καστοριάς και Γέφυρας. Ολα θα παιχτούν στο φινάλε πλέον. Θυμίζουμε πως ο τρίτος θα παίξει μπαράζ με την αντίστοιχη ομάδα του άλλου ομίλου και το όνειρο μπορεί να συνεχίζεται. Το Αγρίνιο πήρε ρεβάνς από τον Αίαντα Ευόσμου για την εντός έδρας απώλεια, βάζοντας βάσεις και θεμέλια να εγκατασταθεί στην 4η θέση, στοχεύοντας στο καλύτερο δυνατό. Η ΧΑΝΘ, εκμεταλλευόμενη τη νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας και την ήττα του Πιερικού Αρχέλαου από τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι, ελπίζει μαθηματικά ακόμη για την παραμονή. Θέλει βέβαια 2/2 νίκες και ισάριθμες ήττες της ομάδας της Κατερίνης, η οποία έχει δύσκολο πρόγραμμα με Ερμή Αγιάς και Καστοριά. Στις άλλες αναμετρήσεις, η Γέφυρα κέρδισε τον Πολύγυρο, ο Ερμής Λαγκαδά, είχε τις απαντήσεις με την Ασπίδα Ξάνθης, όπως και το Στρατώνι, με αντίπαλο το Ανατόλια, στην Θεσσαλονίκη.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 71-65

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΑΣ Καστοριάς 61-58

Αν και το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, είχε αρκετές σκληρές μονομαχίες και ένα φινάλε με απίστευτο σασπένς. Η ομάδα που τελικά πανηγύρισε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος ήταν ο Ερμής Αγιάς που επικράτησε με το «φτωχό», πλην τίμιο, 61-58. Οι φιλοξενούμενοι αν και βαθμολογικά αδιάφοροι και χωρίς στην σύνθεσή τους το μεγάλο τους αστέρι τον Κυριακόπουλο, ήταν ανταγωνιστικοί και προσπάθησαν στο τέλος να κλέψουν την νίκη. Οι ομάδες είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα και τα αρκετά λάθη τους οδήγησαν στο χαμηλό σκορ, κάτι που δεν το συνηθίζει καμία από τις δύο.

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν κλειστό και άναρχο στα πρώτα λεπτά αλλά δεν έλειψαν οι δυνατές μάχες, ενώ οι αρκετές ισοπαλίες και οι εναλλαγές στο προβάδισμα (5-2, 8-9) έδιναν άλλη αίσθηση στην αναμέτρηση. Ο Κόμματος που ανέλαβε πρωτοβουλία στην επίθεση, σκόραρε τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του, γράφοντας το ισόπαλο 9-9, στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Τριανταφύλλου που με εύστοχο τρίποντο έδωσε στον Ερμή για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων (14-11), ενώ ο Περρωτής λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου διαμόρφωσε το +5 (16-11). Με τον Μηλιώνη να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να ευστοχεί έξω από τα 6,75 διατήρησε το προβάδισμα για τους «κυανόλευκους» (23-18) που δυσκολεύονταν σε μεγάλο βαθμό να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι που στηρίχτηκαν αποκλειστικά στην επίθεσή τους από τους Απιδόπουλο και Ελευθεριάδη έτρεξαν σερί 11-3 και έκαναν το 26-29. Ο Τριανταφύλλου με μεγάλο τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα (29-29) και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, σκληρά μαρκαρίσματα, αρκετά φάουλ από τις δύο ομάδες και χαμηλό σκορ (32-33, 38-38). Οι παίκτες όμως του Ερμή βρήκαν τα ελεύθερα σουτ, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 16-3 και με τον Βαβάτσικο να βρίσκει στόχο από μακριά, πήραν την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα το +9 (48-39). Οι συνεχόμενες λάθος επιλογές των «κυανόλευκων», οι αργές επιθέσεις στο τέλος του χρόνου επίθεσης και οι αργές επιστροφές στην άμυνα επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 48-46 με εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο και χρειάστηκε η αυτοθυσία του Περρωτή στα τελευταία δευτερόλεπτα για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο έμπειρος φόργουορντ 22″ πριν το φινάλε, έκανε το 60-58 από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα έβγαλε την πιο κρίσιμη άμυνα του αγώνα σώζοντας μάλιστα και την κατοχή για τον Ερμή με εντυπωσιακό μπλονζόν. Στα εναπομείντα δευτερόλεπτα, ο Κόμματος που κέρδισε φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος, ευστόχησε στην μία βολή (61-58) και το τρίποντο των φιλοξενούμενων για να πάει το ματς στην παράταση ήταν υποπίεση και κατέλειξε εκτός καλαθιού.

Διαιτητές: Θεοδώρου – Τζιόπανος.
Δεκάλεπτα: 18-14, 29-29, 48-43, 61-58.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Αγαπίου, Τσιαμπαλής 8 (1), Γκανέτσας 6 (2), Μηλιώνης 5 (1), Χαλκιάς, Κόμματος 17 (4), Περρωτής 5, Τριανταφύλλου 8 (2), Βαβάτσικος 10, Γούλας 2.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Αντωνιάδης 2, Χονδρογιάννης 5, Ματενίδης 4, Μπέγος, Απιδόπουλος 7, Ελευθεριάδης 14 (3), Τερσενίδης 2, Τασιούδης 2, Τεπετίδης 6 (2), Μπένας 14 (1), Τσότσος 2, Τακίδης.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΑΣ Καρδίτσας 74-85

Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Λόρτος.
Δεκάλεπτα: 18-25, 34-45, 52-65, 74-85.
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 13 (2), Λεμονάκης 2, Μουρατίδης 19 (1), Μαυρίδης 14, Γαρέζος, Καραϊσκάκης, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 10 (1), Σταύρου 14 (1), Μάρκου, Βαϊντερλής.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 4, Ζωιτσάκος, Λάκκας 11 (1), Μαυρογιάννης 10, Παππάς Κ. 7 (1), Πάσσας, Καμαριώτης 14 (1), Παπαδόπουλος 21, Τριχόπουλος 7, Θέος 6 (1), Παππάς Γ. 5 (1).

ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 81-70
Οδυνηρή ήττα που τον οδηγεί και μαθηματικά στον υποβιβασμό υπέστει ο Φίλιππος Βέροιας από την ΧΑΝΘ με σκορ 81-70 στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Αντίθετα οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να ελπίζουν και θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στις δυο τελευταίες αγωνιστικές που απομένουν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και με φανερό το άγχος τους λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα της ΧΑΝΘ να προηγείται με 25-23. Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά έξι πόντων (44-38), με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για τους παίκτες του Γκίμα. Παίζοντας σαν υπνωτισμένοι, άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκορ, με το αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάσει στο +16 (72-56) στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση της κατάστασης και έφτασαν εύκολα στο τελικό 81-70.
Έτσι οδήγησαν και μαθηματικά τους ”ερυθρόλευκους” στην Γ’ Εθνική, ενώ οι ίδιοι συνεχίζουν να ελπίζουν.
Πολύ μόνος του επιθετικά ο Κοθράς που σταμάτησε στους 26 πόντους.

Διαιτητές: Ζαχαρής – Τσουμαχίδης.
Δεκάλεπτα: 25-23, 44-38, 72-56, 81-70.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 3, Αμπατζάς 7, Βλάχος 3 (1), Ελευθεριάδης 4, Ζιάκας 21 (5), Ερμείδης Π. 13 (3), Γεωργάκης 8, Μελίδης 4 (1), Λευκαδίτης 18 (2).
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσιμίδης, Τσούκας 9 (1), Βάλλιος 10(1), Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 25, Σιόλογκας 14, Θεοδωρίδης 4.

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΣΑ Στρατωνίου 59-71

Διαιτητές: Παπανικολάου – Κατωτικίδης.
Δεκάλεπτα: 12-19, 34-36, 51-50, 59-71.
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 3, Πρωτούλης 11, Βρεττάς, Σιώπης 11 (1), Γαλανίδης 16 (1), Συμεωνίδης 2, Αζίζης 3 (1), Σταματόγιαννης 8, Τζουβάρας 2, Βεργίνης 3, Κότσανος.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 3, Κουντουραντζόγλου 2, Δελίδης 14 (4), Σουτζόπουλος 17 (2), Σαμαράς 5, Φλιάτης Ι. 9 (1), Θωμαΐδης 1, Φλιάτης Γ., Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 20.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 70-64

Διαιτητές: Δημάδης – Μελανίδης.
Δεκάλεπτα: 16-19, 36-31, 54-50, 70-64.
ΜΑΣ Ερμής Λαγαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 6 (2), Σπουργίτης, Ακεψιμαΐδης 10 (2), Μάρουσιτς 15 (1), Νώτης 4, Πυλκούδης 10, Μέλλιος, Μήνου 7 (1), Αβοκάτος, Γκαμούρας 9, Καντάρκος 9, Καμπέρης.
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης 2, Παπαδάκης 15 (2), Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης, Καραμπίνης, Τσιαβές 14, Κουτσογιάννης 7 (1), Ασημάκης 5 (1), Μανδαλάκης 8, Πετς 9 (1).

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΟ Αγρινίου 70-83
Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της 4ης θέσης βρίσκεται ο Α.Ο. Αγρινίου, ο οποίος για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας επιβλήθηκε εκτός έδρας του Αίαντα Ευόσμου με σκορ 70-83.
Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Αγρινίου έφτασε τους 45 βαθμούς πετυχαίνοντας τη 17η νίκη της στο πρωτάθλημα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με μικρή διαφορά, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά φτάνοντας στους 12 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η ίδια εικόνα παρέμεινε και ο Α.Ο. έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Kαρακώστας – Κοντογιάννης.
Δεκάλεπτα: 17-21, 32-44, 47-64, 70-83.
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Παπαδόπουλος): Τσιμπής 16 (2), Μπαλτζόπουλος 9 (1), Καδής 5 (1), Δεληγιάννης 13 (2), Κόκουρας 7, Σεκαδάκης., Σπύρας 5 (1), Τσιακλάγκανος 8 (2), Καραμανώλης 7 (1).
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 4, Τασόπουλος 16, Σταμούλης 14 (4), Τάσσος 12, Πουρνάρας, Γκρέκας 18 (4), Μήτσου 13 (3), Μακρής 6.

ΚΣ Γέφυρας – ΑΟ Πολύγυρου 77-68

Διαιτητές: Παργιανόπουλος – Παζόλης.
Δεκάλεπτα: 29-20, 46-39, 63-55, 77-68.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 9, Δανάκης 6, Βάσκος 2, Κολοκοτρώνης 6, Σαραντίδης, Καζαμίας 2, Μυλωνίδης 27 (2), Ευσταθιάδης, Ταραμάς 8 (2), Ιατρίδης, Μπίσκας 17 (2), Καρούζος.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Πιπιλιάρης 7, Πετρίδης 16 (2), Βούλγαρης 18 (2), Χρηστίδης 4, Ζαγορίτης, Νούκαρης 17 (2), Ακριτίδης 6, Mίκιτς.