Σκοράροντας στην αρχή και στο τέλος του αγώνα, ο Διαγόρας Σεβαστής επιβλήθηκε 2-0 του Εθνικού Φιλιππιάδας στο Βατάν, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνική και ολοκλήρωσε νικηφόρα τη φετινή εντυπωσιακή του παρουσία στο πρωτάθλημα, όπου αν και νεοφώτιστος τερμάτισε τέταρτος ενώ για μεγάλο χρονικό διάστημα οδήγησε την “κούρσα”, δείχνοντας ότι δεν είχε τίποτε να ζηλέψει από τις ομάδες που διεκδίκησαν ως το τέλος την άνοδο. Το δρόμο της νίκης άνοιξε ο Μυλωνάς στο 12′ ενώ ο Αβραμίδης στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Διαγόρα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που “καιγόταν” για τη νίκη, άσχετα αν στο τέλος η ήττα του δεν ‘κόστισε” καθώς ο έτερος εκ των διεκδικητών της παραμονής, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας έχασε στην Άρτα.
Ενημέρωση για την εξέλιξη του αγώνα υπήρχε από τον Σπύρο Σκούφα στην εκπομπή του Δημήτρη Πάππα “katerinisport on air” που μεταδίδεται κάθε Σάββατο και Κυριακή 17.00-19.00 στο Ράδιο Ενημέρωση 92,2 FM.

12′ ΓΚΟΛ! 1-0: Μετά από σέντρα του Κατσιαμήτα η μπάλα έσκασε μπροστά στον τερματοφύλακα του Εθνικού με τον Δεμηρτζόγλου να την “τσιμπάει” και να τη δίνει στο Μυλωνά που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Διαγόρα.
33′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Κατσιαμήτα, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Τρανουλίδης.
35′ Σουτ του Μπαλογιάννη, μπλόκαρε ο Αλυσανδράτος.
40′ Ο Μιχάλης βγήκε τετ α τετ με τον Αλυσανδράτο, όμως ο τερματοφύλακας του Διαγόρα αναδείχθηκε νικητής.
44′ Ο Τρανουλίδης απέκρουσε πλασέ του Κατσιαμήτα σε τετ α τετ.
45′ Φοβερό σουτ του Μανιώτη ανάγκασε τον Αλυσανδράτο να “απογειωθεί” στο “γ” και να διώξει σε κόρνερ.
54′ Ο Κατσιαμήτας επιχείρησε να κάνει “λόμπα”, όμως ο Τρανουλίδης απέκρουσε.
55′ Σουτ του Δημητρουλόπουλου, η μπάλα έφουγε άουτ.
56′ Ο Δεμηρτζόγλου έκανε το σουτ, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.
57′ Σουτ του Μπαλογιάννη, απέκρουσε ο Αλυσανδράτος.
58′ Ο Κατσιαμήτας “έσπασε” τη μπάλα για τον Κούμπουλα ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ, με τον Τρανουλίδη να αποκρούσει εντυπωσιακά.
64′ Διαδοχικά σουτ του Κατσιαμήτα, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και απομακρύνθηκε.
85′ Τετ α τετ του Μπενίσκου με τον Τρανουλίδη, έδιωξε ο τερματοφύλακας του Εθνικού.
88′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Αβραμίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Διαγόρα Σεβαστής.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γκορτσίλας με βοηθούς τους Πάτρα και Φράγιο της ΕΠΣ Μακεδονίας.
Κιτρινες κάρτες αντίκρυσαν οι Δημητρουλόπουλος, Δεμηρτζόγλου και Μυλωνάς του Διαγόρα και ο Τσουλίδης του Εθνικού.

Διαγόρας Σεβαστής (Κώστας Παπαδόπουλος): Αλυσσανδράτος, Χατζηκωνσταντίνου (80′ Λαγδάρης), Σαμανίδης, Δημητρίου, Τερζής, Δημητρουλόπουλος, Δεμηρτζόγλου (65′ Αβραμίδης), Σκλιοπίδης, Μυλωνάς, Κατσιαμήτας (80′ Μπενίσκος), Κούμπουλα.
Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Τρανουλίδης, Κουμπής, Ντανάι, Δημουλάς, Τσιφλίδης, Μανιώτης, Μπαστάνης, Τσουλίδης, Παπακίτσιος (88′ Καρατζάς), Μπαλογιάννης, Μιχάλης (89′ Στούπας).