Η Καστοριά γιόρτασε με την φιέστα ανόδου τον τίτλο της πρωταθλήτριας στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, η Καρδίτσα επίσης, που προβιβάστηκε, ολοκλήρωσε εμφατικά την σεζόν, με το Αγρίνιο, στην τελική ευθεία να παραμένει σε τροχιά επιτυχιών και τερματίζοντας στην 4η θέση να κοιτάζει τον αγώνα μπαράζ. Οπως το μπαράζ περιμένει και ο Ερμής Αγιάς, αντίστοιχα, με τις ομάδες του 1ου ομίλου. Ολα αυτά για την 30η και τελευταία αγωνιστική. Ανασύνταξη δυνάμεων και αναδιοργάνωση σε ΧΑΝΘ, Φίλιππο Βέροιας, Πολύγυρο και Αίαντα Ευόσμου, που αποχαιρέτησαν την κατηγορία, έχοντας, μελλοντικά και σταδιακά, τον στόχο της επανόδου.

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 86-75
Ο Ερμής Αγιάς έκλεισε με νίκη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών κερδίζοντας με 86-75 τον Φίλιππο Βέροιας σε μια θετική χρονιά για την ομάδα του Νομού Λάρισας που πάλεψε για την άνοδο μέχρι τις τελευταίες αγωνιστικές αν και δεν τα κατάφερε λόγω κάποιων κακών αποτελεσμάτων.
Η ομάδα της Αγιάς «ξύπνησε» μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο και από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε την ποιότητας της στο παρκέ του κλειστού της Αγιάς έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γούλα και Κόμματο που βοήθησαν στο σκοράρισμα.
Ο Ερμής ετοιμάζεται πια για το μπαράζ κατάταξης με τον 3ο στην βαθμολογία του Όμιλου Νότου Β’ Εθνικής, που πιθανότατα να είναι ο ΑΣ Παπάγου, όπου θα προσπαθήσει να πετύχει τη νίκη και να είναι ο πρώτος επιλαχών για την Α2′ σε περίπτωση που κάποια ομάδα της από πάνω κατηγορίας δηλώσει αδυναμία στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Τσούλης.
Δεκάλεπτα: 20-27, 46-41, 66-54, 86-75.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 7 (1), Γκανέτσας, Μηλιώνης 2, Αγαπίου, Χαλκιάς 11 (3), Κόμματος 21 (3), Περρωτής 5, Τριανταφύλλου 7, Βαβάτσικος 9, Γούλας 21 (5), Φαρμάκης Θ. 3, Φαρμάκης Β.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσεσμετζίδης 2, Βαλλιός 13 (3), Σιόλογκας 15, Θεοδωρίδης 15, Τσούκας 12 (4), Κόθρας 12 (3), Τσιμίδης 6, Τόκας, Μόρας.

ΑΣ Καστοριάς – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 90-59

ΚΣ Γέφυρας – ΑΣ Καρδίτσας 70-89
Έναν ιδανικό επίλογο σε μία «χρυσή» χρονιά έβαλε ο ΑΣΚ στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα της Καρδίτσας κέρδισε τη Γέφυρα με 70-89 και συμπλήρωσε έναν ολόκληρο γύρο με 14 νίκες και μόλις 1 ήττα, φτάνοντας στα 24 ροζ φύλλα στην παρθενική της και σύντομη παρουσία στη Β’ Εθνική, η οποία αποδείχτηκε μικρή για τις φιλοδοξίες της!

Ακόμη μία αναμέτρηση των Κυανόλευκων μετατράπηκε σε πάρτι, αφού η υπεροπλία σε ρόστερ, ανάσες και ποιότητα των Καρδιτσιωτών ήταν αρκετή για να κάνει τη διαφορά κόντρα σε έναν αντίπαλο-έκπληξη στη φετινή σεζόν που έχοντας ένα από τα χαμηλότερα μπάτζετ της κατηγορίας κατάφερε να φτάσει ως νεοφώτιστος στην άνετη παραμονή.
Το…«ρευστό» 17-21 του α’ δεκαλέπτου έδωσε τη σειρά του στο εντυπωσιακό επιμέρους 20-39, με τις δύο πλευρές να σκοράρουν κατά βούληση, τη στιγμή που ο ΑΣΚ για άλλη μία φορά είχε εντυπωσιακά ποσοστά από τα 6,75μ. πετυχαίνοντας συνολικά 11 τρίποντα.
Η διαφορά αυτή έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του Κ. Ρουμελιώτη και του Κ. Κομποδιέτα να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και πρόσωπα στο παρκέ, έχοντας πλήρη αποτελεσματικότητα και ομοιομορφία σε δημιουργία και εκτέλεση, διατηρώντας το μεγάλο προβάδισμα των Κυανόλευκων.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η απόδοση του ΑΣΚ δεν υποχώρησε, οι Κουρέπης, Ζωιτσάκος, Πάσσας είχαν θετική παρουσία και η ομάδα της Καρδίτσας έκανε κυριολεκτικά…Παππάδες, έχοντας τους Κώστα και Γρηγόρη Παππά πρώτους σκόρερ με 16 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης.
Δεκάλεπτα: 17-21, 37-58, 56-73, 70-89.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 5, Δανάκης 19 (2), Κολοκοτρώνης 8 (1), Καζαμίας 3 (1), Σαραντίδης 3 (1), Μυλωνίδης 16 (1), Ευσταθιάδης 2, Ταραμάς 2, Ιατρίδης 3 (1), Μπίσκας 5, Καρούζος 4.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 3 (1), Κουρέπης 6, Ζωιτσάκος 1, Λάκκας 15 (2), Μαυρογιάννης 9, Παππάς Κ. 16 (3), Πάσσας 6 (1), Καμαριώτης 8 (1), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 3 (1), Θέος, Παππάς Γ. 16 (2).

ΓΣ Χαρίλαος Τσικούπης – ΣΑ Στρατωνίου 79-74

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Μακρόπουλος.
Δεκάλεπτα: 15-19, 36-37, 55-60, 79-74.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου, Βουρνάς 6, Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 22 (3), Τοπουζίδης 15 (3), Μουράτογλου 4, Σταυρόπουλος 12, Παπαρέγκας 10, Γεωργιάδης 6, Ψάλτου 4, Δημητρόπουλος, Τσαπατώρης.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 13 (2), Δελίδης 9 (3), Σουτζόπουλος 8 (2), Σαμαράς 3 (1), Φλιάτης Ι. 13 (2), Θωμαΐδης 7, Φλιάτης Γ., Πολιτόπουλος 5 (1), Δασκαλόπουλος 16.

ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 66-73
Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε στη Θεσσαλονίκη τη ΧΑΝΘ με 66-73 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μία καθόλα επιτυχημένη σεζόν.
Η Ασπίδα με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-19, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 24-37.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ασπίδας χαλάρωσαν, η ΧΑΝΘ βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 52-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης της ομάδας της Θεσσαλονίκης, η Ασπίδα είχε λύσεις και διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 66-73.

Διαιτητές: Τσιαπλής – Σαρακενίδης.
Δεκάλεπτα: 12-19, 24-37, 52-58, 66-73.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Αμπατζάς, Βλάχος 8 (2), Ιορδάνογλου 22 (2), Ελευθεριάδης 3, Δούκας, Ερμείδης Π. 4 (1), Γεωργάκης 11 (1), Παπαζούδης 2, Λευκαδίτης 7, Ερμείδης Δ. 5, Μελίδης 4 (1).
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης 6, Παπαδάκης 11 (1), Γρούδος 3, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 7 (1), Κουτσογιάννης 10 (1), Ασημάκης 5, Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 11 (2).

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΟ Αγρινίου 62-64
Στην 4η θέση του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας τερμάτισε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου που κέρδισε στην τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας το Ανατόλια με σκορ 64 – 62. Η νίκη αυτή ήταν η 19η για την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη που έφτασε τους 49 βαθμούς και τερμάτισε στην τετράδα στην τελική βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Α.Ο.Α. που ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη χωρίς τον αρχηγό Χρήστο Μπαρούχα που ήταν τραυματίας, μείωσε τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και με τη συμπλήρωση 30 λεπτών προηγήθηκε με 2 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Α.Ο.Α. να έχει μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-29, 46-48, 62-64.
Διαιτητές: Δημάδης – Ελευθεριάδης.
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ξενιτίδης, Πρωτούλης 6 (2), Βρεττάς 11 (3), Σιώπης 3 (1), Γαλανίδης 10 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 13, Αζίζης 1, Σταματόγιαννης 10 (1), Τζουβάρας 3, Βεργίνης 4, Κότσανος 1.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 6 (2), Μπερερής 6 (1), Πουρνάρας, Δασκαλάκης, Τάσσος 10, Γκρέκας 10, Μήτσου 22 (5), Μακρής 10.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΑΟ Πολύγυρου 78-61

Διαιτητές: Μελανίδης – Ντόγκας.
Δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 57-44, 78-61.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 5 (1), Σπουργίτης 2, Μήνου 10 (2), Ακεψιμαΐδης 27 (7), Δημητρακόπουλος, Αβοκάτος 2, Πιλκούδης 8, Μέλλιος 3, Γκαμούρας 14, Καντάρκος 7.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης 2, Πιπιλιάρης 15, Πετρίδης 11, Βούλγαρης 5 (1), Χρηστίδης 4, Νησιώτης 13, Νούκαρης 5 (1), Ακριτίδης 6, Mίκιτς.