Ποδαρικό με το δεξί στις υποχρεώσεις της στο Α’ προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Όσιγιεκ της Κροατίας έκανε η Εθνική μας ομάδα των γυναικών, νικώντας στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ (25-18, 20-25, 20-25, 25-21, 15-13) την Ουγγαρία στο πρώτο της παιχνίδι στη διοργάνωση.

Η γαλανόλευκη, μπήκε δυνατά και πολύ συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ κι ελέγχοντας υποδοχή μπλοκ κι επίθεση δεν άφησε χώρο στους Ούγγρους να κάνουν το παιχνίδι τους. Με τη Τζίνα Λαμπρούση στο σερβίς, η Εθνική μας κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 κι εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της αντιπάλου της κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμά της στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-6, 16-10). Ενδεικτικό της “τρικυμίας” που είχε προκληθεί στην άμυνα των Ούγγρων αποτελεί το γεγονός ότι ο προπονητής τους πήρε στο 12-8 και το 2ο τάιμ άουτ που του αναλογούσε. Με πόντο της αρχηγού της, Στέλλας Χριστοδούλου, η Εθνική μας κατέκτησε με 25-18 το πρώτο σετ.

Με τρεις πόντους της Μερτέκη, ένα της Γιώτα και μένοντας μακριά απο τον καλό της εαυτό σε υποδοχή, σερβίς και μπλοκ, η Εθνική έφτασε να χάνει με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ, μη μπορώντας να βρει το ρυθμό της. Η συνέχεια ήταν καλύτερη για την γαλανόλευκη που με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ απο Λαμπρούση και Χαντάβα, οδήγησε τον Ούγγρο τεχνικό να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ στο 8-9. Στη συνέχεια κάνοντας ένα κενό στην απόδοσή της, η Ελλάδα, έδωσε στην αντίπαλό της την ευκαιρία να ανοίξει τη ψαλίδα του σκορ στο 10-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση πάλεψαν και κατάφεραν κα μειώσουν τη διαφορά ακόμα και στους δυο πόντους (19-21), χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να ολοκληρώσουν τη προσπάθειά τους, με αποτέλεσμα να χάσουν το σετ με 20-25.

Μην έχοντας αφήσει πίσω τις παθογένειες του 2ου σετ, αλλά με μπροστάρη τη Μερτέκη και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Ουγγαρίας, η Εθνική έφτασε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ με 8-7. Οι δυο ομάδες δεν φαίνονταν διατεθειμένες να αφήσουν το σετ να χαθεί, κυνηγώντας με πάθος κάθε πόντο, φτάνοντας στο 14-16 και 16-18 υπέρ των αντιπάλων μας. Απο το σημείο εκείνο, η Εθνική μας ομάδα, με ένα κενό στην απόδοσή της, επέτρεψε στις Ουγγαρέζες να κάνουν δικό τους και το 3ο σετ με 20-25, φτάνοντας στο 1-2 και την ανατροπή.

Παρουσιάζοντας εμφανή βελτίωση σε σερβίς, μπλοκ και υποδοχή, η γαλανόλευκη, φάνηκε να ξυπνά στο 4ο σετ, καταφέρνοντας να πάρει απο νωρίς το προβάδισμα με 3-0 και 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να διατηρεί τη διαφορά και στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Με μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς, καλύτερη υποδοχή και καθοριστικούς πόντους στο τέλος απο Βασιλαντωνάκη και Χαντάβα (3 και 2 αντίστοιχα), η γαλανόλευκη, έφτασε με 25-21 στην κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση σε 2-2.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ, μίλησε η ελληνική ψυχή. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-12, επιδεικνύοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία αλλά και νοοτροπία νικήτριας, ευτύχησε να φτάσει με πόντο της αρχηγού του, Στέλλας Χριστοδούλου στη κατάκτηση του σετ με 15-13 και τη νίκη με 3-2 σετ.

*Μετά την επιστροφή στο ξενοδοχείο, η Ανθή Βασιλαντωνάκη, κέρασε τις συναθλήτριές της, αφού η καλή της εμφάνιση στο παιχνίδι συνοδεύτηκε απο μια ακόμα ευχάριστη είδηση, την ολοκλήρωση της μεταγραφής της στην ιταλική Ναβόνα.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 20-25, 25-21, 15-13

Ελλάδα (Ρούσης) Λαμπρούση 15 (11/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Βασιλαντωνάκη 20 (17/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Χαντάβα 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. – 22% άριστες), Γιώτα 13 (10/19 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (52% υπ. – 33% άριστες) / Τσοχατζή, Νομικού 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 38% άριστες), Καλανταρίδου.

Ουγγαρία (Σαλαμόνι) Σοκμαρί 20 (17/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοτέλ 1 (1/1 επ.), Ντεκάνι 14 (13/24 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 18% άριστες), Ντόμπι 12 (9/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λίλιομ 11 (6/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 22% άριστες), Νάγκι 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κότελ Ντ. -΄(75% υπ. – 25% άριστες) / Σόος 12 (10/33 επ., 2 μπλοκ), Μπλέιτσερ 1 (1 άσο), Καλοτάι 4 (2/5 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ), Πάλαγκ.

Το πανόραμα του Ομίλου

31.05.2017
Ρωσία – Αυστρία 3-0 (25-14, 25-13, 25-15)
Ελλάδα – Ουγγαρία 3-2 (25-18, 20-25, 20-25, 25-21, 15-13)
Γεωργία – Κροατία 0-3 (26-28, 11-25, 18-25)

• αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες

**Από τους έξι συνολικά προκριματικούς ομίλους, οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε όμιλο κερδίζουν απευθείας την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018 (θα διεξαχθεί σε Ιταλία/Βουλγαρία, ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 2η θέση θα συμμετάσχουν στη γ’ φάση που θα διεξαχθεί 11-16 Ιουλίου 2017 (ο νικητής του τουρνουά θα προκριθεί στα τελικά).