Τη δεύτερη ήττα στο δεύτερο παιχνίδι της στην πρώτη φάση του World League του βόλεϊ γνώρισε η Εθνική Ανδρών, καθώς έχασε με 3-1 από το Μεξικό.

Μετά από ένα κακό πρώτο σετ, το οποίο απώλεσε αρκετά εύκολα, η Εθνική ανέβασε την απόδοσή της. Ζόρισε το Μεξικό στο δεύτερο σετ, όπου ηττήθηκε ξανά, ενώ το τρίτο ήταν το καλύτερό της έως τώρα στη διοργάνωση και ως εκ τούτου ήταν και το πρώτο της κερδισμένο.

Εξίσου καλή ήταν και στο 4ο σετ η Ελλάδα, όμως πάνω που πέρασε μπροστά στο σκορ και φαινόταν ότι θα μπορούσε να ισοφαρίσει τα σετ, ο κορυφαίος της σκόρερ, Νίκος Ζουπάνι, τραυματίστηκε και αυτό έβγαλε εκτός ρυθμού την ομάδα, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ και το παιχνίδι. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα πρέπει να βάλουμε ότι πολύ χρόνο συμμετοχής πήρε χθες ο «ρούκι» της Εθνικής, ο 20χρονος Παρασκευάς Τσέλιος, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα θετικός προσφέροντας 7 πόντους στην ομάδα.

Από τους πρώτους πόντους του παιχνιδιού το Μεξικό ήταν καλύτερο, με την ομάδα μας να υστερεί πολύ στο μπλοκ, αλλά να διατηρείται κοντά στο σκορ, χάρη σε ορισμένα λάθη των Λατινοαμερικάνων. Μόλις τα περιόρισαν αυτά και πήγε και ο Μπαράχας στο σερβίς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 16-8. Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ και αυτό λειτούργησε, με την Ελλάδα να μειώνει σε 19-14. Εντούτοις, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να ροκανίσει περεταίρω τη διαφορά και στο τέλος έχασε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ το Μεξικό πήρε ευθύς εξαρχής προβάδισμα 3-0, αλλά αμέσως η Ελλάδα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ένα καρφί του αρχηγού των Μεξικανών Πέδρο Ράνχελ έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στο Μεξικό (10-7), όμως και πάλι η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 12-12. Οι παίκτες του Αρσενιάδη στη συνέχεια κρατήθηκαν σε απόσταση έως δύο πόντων, μέχρι ένα καρφί-άουτ του Ζουπάνι, το οποίο έκανε το σκορ 20-17 υπέρ του Μεξικό. Εντέλει, δεν κατάφεραν να ξαναισοφαρίσουν χάνοντας και το δεύτερο σετ με 25-22.

Για άλλη μια φορά το Μεξικό πήρε κεφάλι στο σκορ κατευθείαν κάνοντας το 4-0 στο τρίτο σετ με τον αρχηγό του, Πέρδο Ρανχέλ, να πετυχαίνει δύο άσους. Στη συνέχεια ο Κοκκινάκης πήρε ένα μπλοκ-άουτ και έφερε τη διαφορά στον πόντο (11-10), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να χτίσει η Εθνική, αφού οι Μεξικανοί ξαναξέφυγαν στο 14-10 με καρφί του Ρουίζ. Στη δεύτερη προσπάθειά τους στο σετ για επιστροφή, οι Έλληνες παίκτες κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 16-15. Η Ελλάδα κρατούσε τουλάχιστον την ισοπαλιά μέχρι ένα μπλοκ άουτ του Τσέλιου που έκανε το 22-21 υπέρ του Μεξικό, όμως με ένα χτύπημα-άουτ του Ρουίζ η Ελλάδα μπήκε και πάλι μπροστά με 23-22. Στο τέλος, ένας πόντος από τον Φράγκο έδωσε στην Εθνική το πρώτο της σετ στο ματς, αλλά και τη διοργάνωση γενικά με 25-23.

Στο τέταρτο σετ το Μεξικό ξεκίνησε ξανά καλύτερα και προηγήθηκε με 6-2 χάρη σε μπλοκ του Ρουίζ. Η διαφορά παρά το τάιμ άουτ, που πήρε ο Κώστας Αρσενιάδης, συνέχισε να μεγαλώνει και έφτασε στο 8-2. Μολαταύτα, η Ελλάδα έβγαλε διαφορετικό πρόσωπο στη συνέχεια και έφτασε στην ισοφάριση (12-12) με συνεχόμενα μπλοκ από τους Τσέλιο και Κοκκινάκη. Στην επόμενη φάση ο Ζουπάνι πήρε το μπλοκ άουτ και η Ελλάδα προηγήθηκε με 13-12, όμως διαγώνιος του Ολυμπιακού στάθηκε άτυχος, αφού τραυματίστηκε και βγήκε αναγκαστικά εκτός. Με ένα μπλοκ του Ρουίζ το Μεξικό έκανε το 16-15 υπέρ του. Το σκορ ξέφυγε στο 23-20 μετά από χτύπημα-άουτ του Φράγκου και τελικά το Μεξικό κέρδισε το τέταρτο σετ 25-21 με καρφί του Μορένο.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 25-23, 21-25.

Ελλάδα (Αρσενιάδης) Στιβαχτής, Ανδρεάδης 1 (1/5 επ.), Ζουπάνι 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ. – 33% άριστες), Κουμεντάκης 1 (1/7 επ., 36% υπ. – 29% άριστες), Στεφάνου –λ (67% υπ. – 38% άριστες) / Γκαράς –λ , Κοκκινάκης 13 (10/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 87% υπ. – 73% άριστες), Τακουρίδης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, Σωτηρίου (0/7 επ.).

Μεξικό (Λόπεθ) Βάρκας 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ), Ρουίθ 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ, 66% υπ. – 28% άριστες), Ρανγκέλ 9 (2/3 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Μπαράχας 18 (17/33 επ., 1 άσο, 70% υπ. -50% άριστες), Μαρτίνεθ 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κόρντοβα 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ –λ (71% υπ. – 50% άριστες) / Μεντόθα –λ, Περάλες, Κινόνες, Ορεγιάνα, Μορένο.

Το πανόραμα των τουρνουά που συμμετέχει η Εθνική Ελλάδας

1ο τουρνουά – Βαρκελώνη (2-4 Ιουνίου)

02.06.2017
Κατάρ – Ελλάδα 0-3 (20-25, 23-25, 21-25)
Ισπανία – Μεξικό 3-0 (25-23, 25-23, 25-21)

03.06.2017
Ελλάδα – Μεξικό 1-3 (19-25, 22-25, 25-23, 21-25)
Ισπανία – Κατάρ 3-1 (25-21, 21-25, 25-15, 25-13)

• αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες

*Το Final 4 του 3ου γκρουπ θα διεξαχθεί το διάστημα 16-18 Ιουνίου στην πόλη Λεόν στο Μεξικό και εκεί θα αγωνιστούν η διοργανώτρια χώρα και οι τρεις πρώτες της κατάταξης.