Διεξήχθη με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Υ/Β Σκοποβολής στην πισίνα του Δήμου Αλίμου στις 28 Μαίου 2017.

Οι συμμετοχές έφτασαν τους 23 αθλητές-αθλήτριες και αγωνίστηκαν σε τέσσερα αγωνίσματα. Αλυτάρχης του αγώνα ηταν ο Βασίλειος Μπέλλος διεθνης κριτής Υ/Β σκοποβολής.

Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος της ΕΟΥΔΑ Κος Ρακαντάς Ευάγγελος και ο Γενικός Γραμματέας Κος Γαλήνας Δημήτριος που εκαναν και τις απονομές. Πρωταθλητής Ελλάδος στο αγώνισμα της ακρίβειας αναδείχθηκε ο Βούρτσης Αντώνης  του Ν.Ο Αλιότις με 3345 βαθμούς που ειναι νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.

Πρωταθλητής Ελλάδος στο αγώνισμα του Διάθλου αναδείχθηκε ο Νίκος Σαραντινός του ΝΟ Ελευθέριος Βενιζέλος. Πρωταθλητής Ελλάδος στο αγώνισμα του Superbiathlon αναδείχθηκε ο Βασίλης Καλογερόπουλος του Ν.Ο Αλιότις. Πρωταθλητής Ελλάδος στο ομαδικό αγώνισμα της σκυταλοδρομίας αναδείχθηκε ο ΝΟ Συρου.

Μετάλλια απονεμήθηκαν στους τρεις πρώτους της κατάταξης του κάθε αγωνίσματος και τιμητική απονομή έγινε στις τρεις πρώτες γυναίκες στο κάθε αγώνισμα.