Η ανηφορική διαδρομή της αντοχής του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος δρόμου αποδείχθηκε αρκετά απαιτητική για τον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη και 37 ακόμη αθλητές καθώς δεν κατάφεραν να τερματίσουν.

Στόχος του Έλληνα πρωταθλητή ήταν να κρατηθεί όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα στο αγώνα. Το έργο του δεν ήταν καθόλου εύκολο αφού στην κούρσα έπαιρναν μέρος για πρώτη φορά ποδηλάτες από τη μεγάλη κατηγορία του αθλήματος οι οποίοι έδιναν γρήγορο ρυθμό στο πελοτόν. Η διαδρομή στη Βρετάνη είχε μήκος 236,3χλμ. και από τους 139 αθλητές που εκκίνησαν, τερμάτισαν οι 101. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Σλοβάκος Πίτερ Σάγκαν (5:34:23) ο οποίος προτίμησε να μην επιτεθεί και να περιμένει υπομονετικά μέχρι τον τελευταίο γύρο για να κάνει την κίνησή του στο σπριντ. Η νίκη του ήταν μάλλον εύκολη μιας και δεν πιέστηκε στα τελευταία μέτρα. Αντίθετα μάχη δόθηκε για τις υπόλοιπες θέσεις του βάθρου. Δεύτερος τερμάτισε ο Γάλλος Ζουλιάν Αλαφιλίπ και τρίτος Ισπανός Ντάνιελ Μορένο Φερνάντεζ. Ο Σάγκαν έγινε ο πρώτος εν ενεργεία πρωταθλητής κόσμου που κατέκτησε και την κορυφή της Ευρώπης. Σε λιγότερο από ένα μήνα θα διεκδικήσει στη Ντόχα ξανά τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας. Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έριξε την αυλαία του και οι τρεις Έλληνες αθλητές θα παραμείνουν στη Γαλλία όπου ζουν και προπονούνται εκτός από τον Γιώργο Σταυρακάκη που θα επιστρέψει στη χώρα μας.

Πηγή: SportsFeed