Δεν κατάφερε η Εθνική Ελλάδος να προκριθεί στα ημιτελικά του EURO Beach Handball του Ζάγκρεμπ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε στα ίσια, αλλά ηττήθηκε 2-0 (21-19, 15-11) από την Δανία στα προημιτελικά.

Η Εθνική μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη στον αγώνα, αλλά από δικά της λάθη έχασε το πρώτο σετ με 21-19, ενώ προηγήθηκε 19-15! Στο δεύτερο σετ αστοχία και διαιτητικά λάθη στέρησαν από την ομάδα την ευκαιρία να στείλει το ματς στα σουτ άουτ.

Η Ελλάδα μπορεί να αποκλείστηκε από την τετράδα, αλλά έχει ισχυρό κίνητρο στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8, αφού θα διεκδικήσει ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2018.

Επειδή η Ισπανία (κάτοχος) είναι μέσα στην τετράδα, θα πάρει εισιτήριο σίγουρα και η 5η ομάδα του EURO, ενώ αν η Ρωσία (διοργανώτρια) επικρατήσει της Γαλλίας, τότε και η 6η θέση οδηγεί στα τελικά του θεσμού.

Με αυτά τα δεδομένα η Εθνική με νίκη σήμερα απέναντι στην Ολλανδία θα είναι κατά μεγάλο ποσοστό στο Παγκόσμιο.

Η Ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη δήλωσε:

«Μπορούσαμε πολλά περισσότερα σε αυτό το ματς. Δυστυχώς δεν είχαμε καθαρό μυαλό, είχαμε πολλά χαμένα σουτ και πολύ κακή διαιτησία. Το τουρνουά δεν τελείωσε, έχουμε σοβαρό κίνητρο. Παίζουμε με την Ολλανδία, την έχουμε αντιμετωπίσει ξανά. Υπάρχει η κούραση, αλλά είμαι σίγουρη ότι τα κορίτσια θα δώσουν το 100%».

Ελλάδα (Καραντώνη): Δημητρίου 17, Μάστακα 10, Μούρνου 3

Δανία: Κρίστενσεν 21, Σόρενσεν 8, Μπλακ 4, Χάνσεν 2, Φούγκισμπεργκ 1