Άλλη μια μεγάλη διοργάνωση τριάθλου διεξήχθη το προηγούμενο Σαββατοκύριακο 24-25 Ιουνίου στο Ντύσελντορφ της Γερμανίας. Εκεί φιλοξενήθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σπριντ Τριάθλου όπου είχαμε  δυναμική εμφάνιση των αθλητών της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τριάθλου.

Στην κατηγορία των elite ανδρών, ο Νίκος Γουϊλτζεκ  το πάλεψε και τελικά κατετάγη 44ος σε έναν αγώνα με πάρα πολύ υψηλου επιπέδου συναγωνισμό.  Είναι χαρακτηριστικό πως τον αγώνα ξεκινησαν 61 αθλητές και τερμάτισαν 50. Ο Νίκος αποτελεί ελπίδα του ελληνικού τριάθλου για το μέλλον και πλέον δείχνει πως μπορεί να σταθεί με τους καλύτερους του κόσμου.

Με 4 ακόμα αθλητές της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τριάθλου εκπροσωπήθηκε η Ελλάδα και στις  κατηγορίες των Age Group. Ο Χρήστος Γαρέφης κατέκτησε άλλη μια πρώτη θέση στην κατηγορία 60-64 ετών, 7ος ήταν ο Γιάννης Ψαρόπουλος στην κατηγορία  55-59 ετών, 18ος ο Στέλιος Ανδρεάδης στην 50-54 ετών και  43ος ο Θάνος Μπακατσιάς στην κατηγορία 40-44 ετών.