Χωρίς πρόκριση σε ημιτελικό ή τελικό για κάποιον από τους Έλληνες κολυμβητές που συμμετείχαν στους πρωινούς προκριματικούς, ολοκληρώθηκε η πρώτη ενότητα των αγώνων της κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Στην επιβλητική «Danube Arena», πρώτη την εμφάνισή της από ελληνικής πλευράς έκανε η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ. Πεταλούδα. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια του ΑΝΟ Αργυρούπολης κατετάγη 22η στο αγώνισμα με 59.01, ενώ την ίδια στιγμή η 16η Αυστραλέζα Μπραιάνα Θρόσελ τερμάτισε σε 58.66, επίδοση που ήταν μέσα στις δυνατότητες της Ελληνίδας πρωταθλήτριας (έχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 58.27 από πέρσι).

Στη συνέχεια, την πρώτη τους εμφάνιση σε παγκόσμια πρωταθλήματα πραγματοποίησαν οι Δημήτρης Δημητρίου και Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ, στα 400μ. Ελεύθερο και στα 200μ. Μικτή Ατομική. Και οι δύο έμειναν μακριά από τα ατομικά τους ρεκόρ και κατετάγησαν στην 30η (Λεμπλ) και 38η θέση (Δημητρίου). Ο Πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης έκανε χρόνο 3:56.58 (ατομικό ρεκόρ 3:50.48), ενώ η κολυμβήτρια του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 2:19.05 (ατομικό ρεκόρ 2:16.29).

Πιο κοντά στο ατομικό του – και συνάμα πανελλήνιο ρεκόρ – έφτασε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. Πεταλούδα. Ο σπρίντερ του Εθνικού με το 23.85 που σημείωσε πλησίασε το 23.74 που είχε κάνει στο Grand Prix Akropolis και κατετάγη 20ος. Για να πάρει όμως την πρόκριση θα χρειαζόταν ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού ο 16ος Λευκορώσος Γιάχορ Ντονταλέου έκανε επίδοση 23.66.

Την 38η θέση στα 100μ. Πρόσθιο πήρε ο Γιάννης Καρπουζλής. Ο πρωταθλητής του ΠΑΟΚ με το 1:01.95 που σημείωσε έκανε την καλύτερη φετινή του επίδοση, όμως ήταν μακριά από την πρόκριση που κρίθηκε σε χρόνους κάτω του 1:00.00.

Τέλος, δεν τα κατάφερε να εξασφαλίσει μια θέση στον τελική η ομάδα 4χ100μ. Ελεύθερο των Ανδρών. Οι Απόστολος Χρήστου, Οδυσσέας Μελαδίνης, Χρήστος Κατραντζής και Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισαν σε 3:16.92, με την 8η θέση να κρίνεται σε 3:14.88 (Καναδάς). Ο χρόνος που πέτυχαν οι Έλληνες κολυμβητές ήταν αντίστοιχος του προκριματικού στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου πέρσι (3:16.82 τότε), όταν στον τελικό είχαν σημειώσει το 3:14.42 που είναι και το πανελλήνιο ρεκόρ.

Από εκεί και πέρα οι αγώνες άνοιξαν με δύο ρεκόρ. Το πρώτο ήταν ρεκόρ αγώνων που πέτυχε η Κέιτι Λεντέκι από τις ΗΠΑ στα 400μ. Ελεύθερο με 3:59.06 και το δεύτερο ήταν το παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων του Νικολό Μαρτινέγκι από την Ιταλία στα 100μ. Πρόσθιο με 59.33.

Στην 11η θέση με επίδοση 3.16.92, ολοκλήρωσε την προσπάθειά της η ελληνική ομάδα των ανδρών, στα 4χ100 μ. ελεύθερο, στο 17ο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης που άνοιξε την αυλαία του στη “Ντούνα Αρίνα” της Βουδαπέστης.

Τον καλύτερο χρόνο έκανε η Βραζιλία με 3.12.34 και ακολούθησαν, Αυστραλία, ΗΠΑ, Ιταλία, Ουγγαρία, Ρωσία, Ιαπωνία και Καναδάς. Η επίδοση της τελευταίας ομάδας που πήρε το εισιτήριο για τον απογευματινό τελικό, ήταν 3.14.88, ήτοι 2,04’’ λιγότερο από την ελληνική ομάδα η οποία αγωνίστηκε κατά σειρά, με τους Απόστολο Χρήστου (49.36), Οδυσσέα Μελαδίνη(49.68), Χρήστο Κατραντζή(50,04) και Κριστιάν Γκολομέεβ(47.87) και είχε καλύτερο εφετινό ρεκόρ 3.14.42 από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου, όπου είχε πάρει την 4η θέση.