Ανώδυνη ήττα από την Ιταλία γνώρισε η Εθνική Παγκορασίδων στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του Α ομίλου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Σόφια.

Η ήττα με 3-0 δεν επηρεάζει την «γαλανόλευκη», που κρατάει την τέταρτη θέση του ομίλου, χάρις στην νίκη της Φινλανδίας με 3-0 κόντρα στη Δανία νωρίτερα. Η Ελλάδα υπερισχύει στην ισοβαθμία, λόγω καλύτερου συντελεστή σετ και θα αγωνιστεί για τις θέσεις κατάταξεις 5-8. Τον αντίπαλο της θα τον μάθει το βράδυ, όταν ολοκληρωθούν οι αγώνες του δεύτερου ομίλου.

Η Εθνική μπήκε στην αναμέτρηση με ενθουσιασμό και λίγο έλειψε να πάρει το πρώτο σετ. Το κορίτσια του Κώστα Γκούντα ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του σετ και είχαν τρεις ευκαιρίες για το 1-0. Ωστόσο το 24-21 υπέρ της Ελλάδας, έγινε 26-24 για την Ιταλία και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο σετ, δεν πήρε τίποτα καλά, η Ιταλία πήρε πολύ μεγάλη διαφορά και το πήρε εύκολα. Η γαλανόλευκη επέστρεψε στο τρίτο σετ και διατηρούσε το προβάδισμα με 17-15. Τότε ήρθε άλλο ένα μπλακ άουτ στην Εθνική για να γίνει το 17-22 και να τελειώσουν όλα.

“Πετύχαμε και τους δύο στόχους που είχαμε βάλει από την πρώτη στιγμή της δημιουργίας αυτής της Εθνικής ομάδας. Τον πρώτο που αφορούσε την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό που πήραμε ως πρώτοι. Ο δεύτερος ήταν να προκριθούμε στην οκτάδα και επίσης το πετύχαμε. Συγχαρητήρια στα κορίτσια και σε όσους πιστεύουν σε αυτές» είπε για την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και αναφέρθηκε στο παιχνίδι με την Ιταλία.

Παίξαμε πιθανότατα με την πρωταθλήτρια ομάδα και ήμασταν πολύ κοντά στο να πάρουμε το πρώτο σετ. Μετά έγιναν πολλές αλλαγές, δοκιμάσαμε πολλά σχήματα. Σίγουρα ήταν η καλύτερη ομάδα του ομίλου μας».

Τα σετ: 24-26, 9-25, 18-25.

Ελλάδα (Γκούντας): Αντύπα 3 (1/20 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 6% άριστες), Βενέτη 1 (άσος), Κυπαρίσση 4 (4/13 επ.), Απλαδά 4 (4/7 επ.), Αρμουτσή 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου Β. 3 (2/13 επ., 1 άσος, 50% υπ. – 17% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 48% υπ. – 32% άριστες), Γκιούρδα 1 (1/11 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Παπαδοπούλου Π. 1 (1/4 επ., 17% υπ. – 17% άριστες), Χατζηγρηγορίου 1 (άσος), Μπόκη, Μπαλογιάννη 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ).

Ιταλία (Ντανιέλο): Κονσόλι 10 (5/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μπλάσι 8 (8/16 επ., 27% υπ. – 27% άριστες), Μπούλοβιτς 9 (7/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μόνζα 1 (μπλοκ), Ομορούι 13 (9/21 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 27% άριστες) / Μαγκάτζα (λ, 67% υπ. – 47% άριστες), Καγκνίν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Κορτέλα, Γκρατζιάνι 7 (4/5 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Πασκουίνο 1 (άσος).

Η Τουρκία –που κατέλαβε την 3η θέση στο δεύτερο όμιλο- θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής παγκορασίδων στους αγώνες για τις θέσεις κατάταξης 5-8 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί με την Τουρκία την Παρασκευή (28/7) ενώ η ώρα θα ανακοινωθεί αύριο από τους διοργανωτές. Το άλλο ζευγάρι που θα αναμετρηθεί για τις θέσεις 5-8 είναι το Ολλανδία-Ρουμανία