Η Εθνική Παίδων νίκησε με 3-1 το Μαυροβούνιο την δεύτερη μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Lescovac της Σερβίας.

Με τη νίκη αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης και αύριο στις 9μμ κόντρα στην Τουρκία θα αγωνιστεί για την πρώτη θέση του ομίλου.

Για άλλο ένα παιχνίδι υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση της Εθνικής, με τέσσερις παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Καπετανίδης 15, Παπαλεξίου 13, Κωτσάκης 19, Ράπτης 19).

Η Εθνική μας έφτασε εύκολα στη κατάκτηση του πρώτου σετ, ενώ στη συνέχεια το Μαυροβούνιο ισοφάρισε σε 1-1. Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά, ενώ στο τέταρτο κάποια λάθη έδωσαν την ευκαιρία στο Μαυροβούνιο να διεκδικήσει το σετ, ωστόσο στο τέλος χαμογέλασε η Εθνική μας και πήρε το σετ και τη νίκη.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Σήμερα κερδίσαμε τη ζέστη, την κούραση, τα προβλήματα και στο τέλος και το Μαυροβούνιο. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη αλλά θα ήθελα να διαχειριστούμε λίγο καλύτερα το τέταρτο σετ μετά το 15 και να φτάσουμε πιο εύκολα στην κατάκτηση της νίκης».

Τα σετ: 13-25, 26-24, 15-25, 24-26.

Μαυροβούνιο (Βούκσεβιτς): Ντούμπακ 1 (1/3 επ.), Λέτσιτς 7 (3/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καστράτοβιτς 10 (9/33 επ., 1 άσος, 54% υπ. – 20% άριστες), Γιέλιτς 10 (4/14 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Περούνινιτς 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 24% άριστες), Παβίτσεβιτς 11 (9/32 επ., 2 μπλοκ) / Βλάχοβιτς (λ, 58% υπ. – 46% άριστες), Ράντεβιτς, Σέκουλιτς 1 (1/3 επ.), Χαντζισαλίχοβιτς.

Ελλάδα (Ζαλμάς): Γεωργίου 2 (2 μπλοκ), Ζαΐμης 7 (3/5 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Καπετανίδης 15 (12/25 επ., 3 άσοι, 44% υπ. – 44% άριστες), Παπαλεξίου 13 (7/13 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κωτσάκης 19 (14/26 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 15% άριστες), Ράπτης 19 (16/30 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 49% υπ. – 23% άριστες), Συναδινός (λ), Ανδρεόπουλος.