Δεν έδειξε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο η Εθνική Γυναικών και ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Σλοβενία (17-25, 22-25, 19-25) στο δεύτερο παιχνίδι της για τον 3 ο προκριματικό γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Έτσι η υπόθεση της πρόκρισης έχει δυσκολέψει αρκετά κι ενώ απομένουν ακόμη τρεις αγώνες.

Η Γιώτα πήρε τον πρώτο ελληνικό πόντο ισοφαρίζοντας 1-1 με πλασέ, η Βασιλαντωνάκη συνέχισε με μπλοκ και η Μερτέκη έκανε το 3-1 με καρφί πίσω από τα τρία μέτρα. Το σερί σταμάτησε με μια άστοχη επίθεση της Χαντάβα και οι Σλοβένες πήραν δύο συνεχόμενους πόντους με καρφί της Μλάκαρ και άσσο της Μόρι. Το τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε προηγούμενη την σλοβένικη ομάδα με 8-5. Η Μερτέκη με προσωπικό μπλοκ διαμόρφωσε το 7-8 αλλά ακολούθησαν τρεις πόντοι των αντιπάλων, που ανάγκασαν τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ προκειμένου να δώσει οδηγίες στις διεθνείς μας παίκτριες. Η Χαντάβα νίκησε το τριπλό μπλοκ και μείωσε σε 8-11, η Γιώτα σε πρώτο χρόνο το 9-11, η Χαντάβα και πάλι πίσω από τα τρία μέτρα το 10-11. Το μικρό σερί ανακόπηκε με μια χαμένη επίθεση, οι Σλοβένες με εξαιρετική υποδοχή στις ελληνικές επιθέσεις ανέκτησαν τη διαφορά (10-14) και προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε, πριν η Βασιλαντωνάκη κερδίσει μπλοκ-άουτ (11-15). Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, Ελλάδα-Σλοβενία 11-16. Ένα λάθος από την ελληνική ομάδα και μια κερδισμένη μάχη στο φιλέ για τις Σλοβένες διαμόρφωσαν το σκορ στο 13-19 σε ένα καθοριστικό σημείο. Ακολούθησαν δύο συνεχόμενα μπλοκ για την αντίπαλη ομάδα (14-22) πριν η Λαμπρούση πάρει πόντο και η Χαντάβα μειώσει περισσότερο σε 16-22. Ένα εντυπωσιακό καρφί της Ίζα Μλάκαρ ήταν ο 23 ος πόντους για τη Σλοβενία και η Σόμποτσαν πήρε το μπλοκ-άουτ. Με διπλό μπλοκ στην Βασιλαντωνάκη τελείωσε το σετ με σκορ 17-25.

Η Βασιλαντωνάκη είχε την πρώτη κερδισμένη επίθεση στο δεύτερο σετ και η Μλάκαρ απάντησε αμέσως μετά. Η Ελλάδα προηγήθηκε 4-3, αλλά η Πλάνινσετς ισοφάρισε. Η νεαρή Ελληνίδα διαγώνιος είχε ωραίο καρφί και άσσο, αλλά η Μλάκαρ, ασταμάτητη, την έβγαλε από το σέρβις. Η τελευταία με δικό της άσο -η μπάλα χτύπησε στο φιλέ- έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη Σλοβενία με 6-7 και το σκορ έγινε 7-8 στο τάιμ όυτ. Οι αντίπαλες είχαν δύο σερί πόντους αλλά η Νομικού με έξυπνο πλασέ έκανε το 8-10. Η ίδια παίκτρια με άστοχη επίθεση έδωσε προβάδισμα τεσσάρων στη Σλοβενία, 8-12. Οι αντίπαλες είχαν πολύ καλές επιθέσεις, με αποτέλεσμα όχι μόνο να διατηρήσουν, αλλά και να αυξήσουν τη διαφορά (9-14). Στο σημείο εκείνο, η Νομικού πήρε έναν πόντο, ακολούθησε μια άστοχη επίθεση από πλευράς Σλοβένων κι ένα ωραίο καρφί από την Χαντάβα για το 12-14. Το σερί διακόπηκε από μια άστοχη επίθεση της Χαντάβα, ενώ αμέσως μετά οι Σλοβένες αστόχησαν στο σέρβις. Με +3 πήγαν οι αντίπαλες στο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16) και το διεύρυναν με άσο της Πίνταρ, πριν η Χαντάβα καρφώσει δυνατά κάνοντας το 14-17. Το σέρβις της Βασιλαντώνακη δυσκόλεψε την υποδοχή, αλλά η ίδια παίκτρια, πατώντας τη γραμμή των τριών μέτρων, έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο (15-18). Γιώτα και Παπαφωτίου με διπλό μπλοκ διαμόρφωσαν το 18-19, η Μόρι νίκησε την Γιώτα στο φιλέ για το 18-20, ενώ οι δύο προαναφερθείσες παίκτριες της ελληνικής ομάδος είχαν νέο πετυχημένο μπλοκ. Η Παπαφωτίου ισοφάρισε με άσσο, η Σλοβενία με την Μλάκαρ έκανε το 20-22 και αργότερα η Σόμποτσαν με καρφί στην ευθεία το 21-24. Η Χαντάβα μείωσε αλλά η Μλάκαρ και πάλι με εξαιρετική επίθεση τελείωσε το σετ, 22-25 για την Σλοβενία.

Η Μλάκαρ ξεκίνησε το τρίτο σετ από εκεί που σταμάτησε… Με δύο δικά της καρφιά έβαλε μπροστά την Σλοβενία 0-2, πριν η Βασιλαντωνάκη κερδίσει το μπλοκ-άουτ. Με πόντο της Σόμποτσαν και μπλοκ της Μόρι έγινε το 1-4, μείωσε στη συνέχεια η Παπαφωτίου και περισσότερο η Χαντάβα με καρφί πίσω από τα τρία μέτρα (3-4). Μια κακή υποδοχή της Νομικού σε σέρβις της Μόρι διαμόρφωσε το 4-7 αλλά η Χαντάβα με μπλοκ μείωσε στους δύο και η Βασιλαντωνάκη με καρφί στον έναν. Η Στσούκα έκανε το 6-8 με ωραία επίθεση, την «μιμήθηκε» μετά το τάιμ άουτ η Μλάκαρ για το 6-9. Η τελευταία σταμάτησε την Χαντάβα κι έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Σλοβενία. Η Βασιλαντωνάκη διέκοψε το σερί των αντιπάλων, αλλά η ίδια παίκτρια είχε άστοχο σέρβις. Στο -3 η ελληνική ομάδα με μπλοκ-άουτ που κέρδισε η Χαντάβα και στο -2 με άσο από την 27χρονη διεθνή μας. Γρήγορα με δύο λάθη από τις παίκτριες του Γιάννη Ορφανού, η διαφορά ανέβηκε ξανά στους τέσσερις, 9-13 και στους πέντε με καρφί στην ευθεία από την Στσούκα. Η Νομικού μείωσε σε 11-14, αλλά η Μόρι με έξυπνο πλασέ αιφνιδίασε την ελληνική άμυνα. Με 11-16 η Σλοβενία πήγε στο τεχνικό τάιμ άουτ κι έφθασε στο 12-19 με επίθεση της Γκρούντινα και άσο από την ίδια παίκτρια. Ακολούθησαν δύο σερί πόντοι για την Ελλάδα από Βασιλαντωνάκη, Γιώτα, αλλά όχι και ανάλογη συνέχεια. Η διαφορά έφθασε στους οκτώ (15-23), ακολούθησε σερί 4-0 για την κυανόλευκη ομάδα που διακόπηκε από μια λανθασμένη εκτίμηση στο φιλέ. Η Σλοβενία είχε σετ πόιντ και πήρε τον αγώνα με 19-25 στο τρίτο σετ.

Τα σετ: 17-25, 22-25, 19-25.

ΕΛΛΑΔΑ (Ορφανός): Παπαφωτίου 1 (άσσος), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (13/33 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 25% άριστες), Χαντάβα 15 (12/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες), Γιώτα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 37% υπ. – 26% άριστες), Σπανού, Νομικού 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 9% υπ. – 9% άριστες), Καλανταρίδου, Εμμανουηλίδου.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Τσιαπίνι): Μόρι 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μλάκαρ 16 (13/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σκούκα 10 (10/22 επ., 50% υπ. – 28% άριστες), Πλάνινσετς 7 (4/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σόμποτσαν 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 23% άριστες), Γκρούντινα 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Πάχορ (λ, 46% υπ. – 31% άριστες), Ίγκλιτσαρ 1 (1/1 επ.), Πίνταρ.