Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 78-58 του Αιγινιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να αποσπούνται με 17-10, 1’ 59” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η οποία έληξε με 17-13.

Η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να ξεφύγει, σημειώνοντας πέντε αναπάντητους πόντους, με 22-13 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Αιγινιακός αντέδρασε και μείωσε σε 26-23, 5’ 13” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Κατερίνης απάντησε άμεσα και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (36-25), 2’ 08” πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 38-28.

Καλύτερα μπήκε ο Αιγινιακός στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έπαιξε αποτελεσματική άμυνα, η οποία τον βοήθησε να μειώσει με την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα. Στην συνέχεια, οι άστοχες επιλογές στην επίθεση για λογαριασμό της ομάδας της βόρειας Πιερίας, έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΓΕΠ να τρέξει στην επίθεση, να φτάσει σε κάποια εύκολα και να προηγηθεί με 53-34, 3’ 30” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 61-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παίχτηκε ελεύθερο μπάσκετ, οι προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε νικήτρια την ΑΓΕ Πιερίας με 78-58.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης

Δεκάλεπτα: 17-13, 38-28, 61-37, 78-58.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 12 (2), Τσολακίδης 14 (3), Καραγιάννης 8 (2), Κατηρτζίδης 13, Βαφόπουλος 2, Γιαμούζης 6 (2), Κελαδίτης, Κουρκούτας 8, Μέλιος 8 (2), Παπαδόπουλος 5 (1), Βαϊτσόπουλος 2, Γαβαλάς.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 3, Κατσιάνος 15 (2), Αργυρόπουλος 18, Σαρίδης 2, Κοντόπουλος 9, Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος, Βουλτσίδης 2, Μελλίδης 2, Στάμος 5, Μανωλόπουλος 2, Μπλούσι.