Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 51-73 των Πάνθηρων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπη ήταν η πρώτη περίοδος, με την ΑΓΕ Πιερίας να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (5-10), 3’45” πριν την ολοκλήρωσή της και να το διατηρεί μέχρι και το τέλος της (12-19).

Οι τέσσερις αναπάντητοι πόντοι που σημείωσε μέσα σε ένα λεπτό η ομάδα της ΑΓΕΠ, της έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και εκμεταλλευόμενη ένα νεκρό τετράλεπτο των Πάνθηρων κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 22-39.

Στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να σημειώσει οκτώ αναπάντητους πόντους και να προηγηθεί με 29-56, 4’25” πριν το τέλος της περιόδου. Οι Πάνθηρες ισορρόπησαν στην συνέχεια το παιχνίδι και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΓΕΠ να προηγείται με 35-60.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 51-73 υπέρ της ΑΓΕΠ.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 12-19, 22-39, 35-60, 51-73.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Βάτος 14 (2), Πολυχρόνης 4, Κρατόλιος 6, Μπούσμπουρας 2, Αδαμόπουλος 2, Γκαβοτάσιος 8 (2), Λαγαμτζής 4, Λόγυρος, Σκρέτας 7 (1), Ψαρρού, Μαντζόλης 2, Κολαξίδης 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 4 (1), Τσολακίδης 10 (1), Καραγιάννης 20 (3), Κατηρτζίδης 5, Κουρκούτας 3, Γιαμούζης 6 (2), Κελαδίτης 5 (1), Παπαδόπουλος 1, Μέλιος 11 (1), Δαμαλής 6 (1), Βαϊτσόπουλος 2, Γαβαλάς.