Ο Αιγινιακός επικράτησε με 58-50 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-13.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να είναι αυτός που πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 31-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ο Αιγινιακός ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύθηκε την κακή επιθετικά παρουσία του Βαφύρα, ο οποίος σημείωσε μόλις τρεις πόντους και προηγήθηκε με 42-30.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Βαφύρας προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά, αλλά δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να επικρατεί με το τελικό 58-50.

Διαιτητές: Μητώνας – Τζήμος.

Δεκάλεπτα: 12-15, 31-27, 42-30, 58-50.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 13 (1), Αργυρόπουλος 13 (1), Σαρίδης 2, Κοντόπουλος 3 (1), Κοιλιάς, Στογιανόπουλος 2, Βουλτσίδης 15, Μελίδης 4, Στάμος 4, Δεμερτζής, Εξαρχόπουλος 2.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 1, Μιλκούδης 7 (1), Ευαγγελόπουλος 7 (2), Αραμπατζής 2, Μπατζάκης 10, Κυπαρίσσης 10, Σιώκας 10, Παπακώστας, Τσιαρδής, Γερομιχαλός, Καραμπατάκης 3 (1), Ναβροζίδης.