Ο Βατανιακός επικράτησε με 63-83 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στη λήξη του ο Βατανιακός προηγήθηκε με 15-16.

Δώδεκα αναπάντητοι πόντοι από πλευράς Βατανιακού διαμόρφωσαν το 18-32, 6’ 24” πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 27-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΚΕΠ κατάφερε να μειώσει στους δεκατρείς (35-48), 5’ 43” πριν το τέλος του, αλλά ο Βατανιακός απάντησε και διεύρυνε τη διαφορά στους είκοσι πέντε (42-67) στο τέλος της περιόδου.

Διαδικαστικής σημασίας ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 63-83 υπέρ του Βατανιακού.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 15-18, 27-44, 42-67, 63-83.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ Αργυριάδης): Προβατίδης 13 (3), Ντακαρέλας 7 (1), Μεταξιώτης 4, Μαραζης 4, Τασιούλας 2, Αντωνίου 4, Παπαδόπουλος, Λάπας 8 (2), Σαββίδης 4 (1), Ευαγγελόπουλος 6, Ίτσιος 9, Βλάχος 2.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Τερζόπουλος 13 (2), Μαρινόπουλος 11, Σιαπάκας 2, Ακερμανίδης 6, Φελεκίδης 1, Βαφείδης 1, Μπίσμπας 21 (3), Πόσιος 2, Τζήμας, Μαρμαρίδης 5 (1), Λάλλας 2, Βουτσακόπουλος 16 (1).