Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 63-57 του Αιγινιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του A’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες μην καταφέρνουν να φανούν αποτελεσματικές στον επιθετικό τομέα. Ενδεικτικά, στο δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις εύστοχες προσπάθειες εντός πεδιάς και οι φιλοξενούμενοι μόλις δύο. Μοιραία, η πρώτη περίοδος κινήθηκε σε χαμηλό σκορ και το τέλος της βρήκε τους Πάνθηρες να προηγούνται με 12-9.

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πάνθηρες να διατηρούν το προβάδισμα, αλλά να μη μπορούν να το διευρύνουν και τον Αιγινιακό να καταφέρνει να προσπεράσει στο σκορ (21-23) 3’ 30” πριν το ημίχρονο.  Η ομάδα της Κατερίνης απάντησε άμεσα και σημειώνοντας επτά αναπάντητους σε ενάμισι λεπτό προηγήθηκε 28-23, 1’ 42” τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 30-28, χάρη σ’ ένα 0-5 από τους φιλοξενούμενους στα τελευταία 15”.

Καλύτερα μπήκαν οι Πάνθηρες στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 8-2 προηγήθηκαν με 38-30 με την συμπλήρωση του πρώτου τετράλεπτου, αλλά σε λιγότερο από ένα λεπτό η ομάδα της βόρειας Πιερίας μείωσε σε 38-34 και προηγήθηκε με 40-46, 30” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 43-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο αγώνας είχε ιδαίτερο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια τέσσερις φορές και τους πάνθηρες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 63-57, χάρη σε ένα 7-0 στα τελευταία 3’ 29”.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 12-9, 30-28, 43-46, 63-57.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Βάτος 9 (1), Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 19 (3), Καρατόλιος 2, Τσιάμης, Αδαμόπουλος, Γκαβοτάσιος 13, Λαγαμτζής 2, Λόγυρος, Ψαρρού 11 (2), Μαντζόλης, Κούτσικας 7 (1).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 15 (3), Αργυρόπουλος 12 (1), Σαρίδης Βλάνης, Κοντόπουλος 1, Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος, Καραγιοβάνης, Βουλτσίδης 16 (2), Κιρκιντζώτης 6, Μελίδης, Στάμος 7.