Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 89-56 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του A’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα η ΑΓΕ Πιερίας κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Βαφύρα προηγήθηκε με 7-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο. Στα μισά της πρώτης περιόδου ο Βαφύρας μείωσε σε 10-7, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα τελευταία δύο λεπτά, όταν με ένα σερί έξι πόντων πήρε το προβάδισμα με 20-12.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο δεκάλεπτο, μπήκε στο δεύτερο η γηπεδούχος, η οποία ανέβασε το δείκτη του σκορ και τη διαφορά στο 28-12, 6’ 50” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο ο Βαφύρας ανέτδρασε και σημειώνοντας έξι αναπάντητους πόντους μείωσε σε 28-18, 4’ 33” πριν το ημίχρονο. Στην συνέχεια η ΑΓΕΠ ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης προηγούμενη με 42-22.

Ελεύθερο μπάσκετ παίχτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι αποτελεσματικές στον επιθετικό τομέα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 68-44 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 89-56.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Κορμεντζάς.

Δεκάλεπτα: 20-12, 42-22, 68-44, 89-56.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 2, Μωυσίδης 3 (1), Αντωνίου 9 (3), Καραγιάννης 11 (3), Κατηρτζίδης 11, Ξαφένιας, Βαφόπουλος 13, Γιαμούζης 12 (1), Βουλγαράκης 6, Μέλιος 8 (1), Δαμαλής 8, Γαβαλάς 6.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Τζιόλης, Καραμπατάκης 3 (1), Αραμπατζής, Ευαγγελόπουλος 5, Κυπαρίσσης 14, Σιώκας 8 (2), Στεφάνου 2, Ναβροζίδης, Ελευθεριάδης 8, Γερομιχαλός 16 (4), Παπακώστας.