Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 66-59 του Κολινδρού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα η ΑΚΕ Πιερίας, και κατάφερε να προηγηθεί με 17-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, κρατώντας τον Κολινδρό χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για 9’ 5”.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου, με τον Κολινδρό να ισοφαρίζει σε 23-23 1’ 57” πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε προηγούμενος με 28-29.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η λήξη του βρήκε την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 48-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα 9-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στους δεκατρείς (57-44), 6’ 11”  πριν τη λήξη. Στην συνέχεια ο Κολινδρός ισορρόπησε το παιχνίδι και το τελικό σκορ βρήκε νικήτρια την ΑΚΕ Πιερίας με 66-59.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 17-7, 28-29, 48-44, 66-59.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 14 (1), Ντακαρέλας 9 (3), Μεταξιώτης 4, Μαραζης 4, Αποστολόπουλος 5 (1), Αντωνίου 11 (1), Σαββίδης, Λάπας 2, Τζουνίδης, Ευαγγελόπουλος 6, Βλάχος 6, Πιτσιάβας 5.

ΑΣ Κολινδρού: Πλάτσας, Κοντονώτας 3, Τοπαλίδης 8 (2), Τσικούρας 7 (1), Μπιζάκης, Ζησιόπουλος 5 (1), Ιωαννίδης 6 (2), Λαπατούρας 19 (2), Καποδίστριας 11 (1).