Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 78-61 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το αρχικό 0-4 δεν είχε συνέχεια για τον Βαφύρα, καθώς οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, γεγονός που το εκμεταλλεύθηκαν οι Πάνθηρες και 5’ 26” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 18-6. Στην συνέχεια ο Βαφύρας ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πάνθηρες να προηγούνται με 28-19.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό της δεύτερης περίοδου, με τους Πάνθηρες να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 10-3 στα τελευταία 4’ 44” και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-31.

Η αμυντική λειτουργία του Βαφύρα ήταν αυτή που έκρινε την ισορροπία του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Μιχάλη Σαραπτσή, σαφώς βελτιωμένη αμυντικά στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε μόλις εννέα πόντους και κατάφερενα μειώσει σε 54-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Πάνθηρες έλεγξαν το ρυθμό του και παρά την προσπάθεια του Βαφύρα να μειώσει τη διαφορά και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, δεν απειλήθηκαν και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 78-61.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 28-19, 45-31, 54-45, 78-61.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Βάτος 8 (2), Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 15 (3), Καρατόλιος 15 (2), Αδαμόπουλος 4, Γκαβοτάσιος 17 (1), Λαγαμτζής, Λόγυρος 7 (1), Ψαρρού 12 (1), Μαντζόλης, Κουτσικας.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Παπακώστας, Αραμπατζής 6, Ευαγγελόπουλος 13 (2), Κυπαρίσσης 13 (1), Σιώκας 4, Στεφάνου 4, Ναβροζίδης, Ελευθεριάδης 6, Γερομιχαλός 9 (2), Τσιαρδής 6, Τζιόλης.