Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με του Αιγινιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε την τελική έμβαση του αγώνα, καθώς η ΑΓΕ Πιερίας βρέθηκε στην ολοκλήρωσή του να προηγείται με 8-24.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τη διαφορά να παραμένει σταθερή στο ημίχρονο (23-39).

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τη φιλοξενούμενη όχι μόνο να καταφέρνει να διατηρήσει την, κεκτημένη από το πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά, αλλά να διευρύνει το προβάδισμά και το οποίο στη λήξη της περιόδου διαμορφώθηκε στους είκοσι πόντους (33-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αιγινιακός μείωσε τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα και γνώρισε την ήττα με 49-60.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 8-24, 23-39, 33-53, 49-60.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 13 (3), Αργυρόπουλος 2, Σαρίδης Βλάνης, Κοιλιάς, Στογιανόπουλος 4, Καραγιοβάνης, Κιρικιντζώνης 15, Μελίδης 6, Στάμος 7, Δεμερτζής, Εξαρχόπουλος 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 3, Τσολακίδης 2, Καραγιάννης 8 (2), Κατηρτζίδης 14, Βαϊτσόπουλος, Βαφόπουλος 8, Γιαμούζης 6 (1), Βουλγαράκης 2, Παπαδόπουλος, Μέλιος 7 (1), Δαμαλής 8, Κουρκούτας 8.