Η Μελίκη επικράτησε με 55-82 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Μελίκη, η οποία θεωρείται και εκ των φαβορί για την άνοδο στην Γ’ Εθνική Κατηγορία, δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη νεοσύστατη και νεανική ομάδα της ΑΚΕ Πιερίας, χρειάστηκε μόλις 2’ 24” να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 13-28.

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (13-33), με το παιχνίδι να ισορροπεί στην συνέχεια και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 23-44.

Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 55-82.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Κορμεντζάς.

Δεκάλεπτα: 13-28, 23-44, 40-70, 55-82.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 11, Ντακαρέλας 3 (1), Μεταξιώτης 2, Μαράζης 8, Αποστολόπουλος 2, Μυτελέτσης, Σαββίδης 2, Λάπας 3 (1), Τζουνίδης 8, Ευαγγελόπουλος 11 (3), Βλάχος, Πιτσιάβας 5.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 14 (1), Μαυρίδης 21 (1), Κυριακού, Αντωνόπουλος 2, Παπαρόσης 5, Μαγαλιός 2, Στακτάρης 9 (1), Κοτζαμπάσης 15 (3), Μπούθας 8 (2), Παπαδόπουλος, Ρογγότης 6.