Ο Αιγινιακός επικράτησε με 46-56 του Βαφύρα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα, με τον Βαφύρα να ξεκινά εντυπωσιακά και δεχόμενος μόλις οκτώ πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται, στην ολοκλήρωσή του με 17-8.

Στην συνέχεια ο Αιγινιακός ανέβασε την απόδοσή του, και κατάφερε στη λήξη του ημιχρόνου να μειώσει τη διαφορά σε 29-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, καθώς η ολοκλήρωσή του τον βρήκε να προηγείται με 40-41.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε την εικόνα της πρώτης, αλλά με τους ρόλους να αντιστρέφονται. Ο Βαφύρας εγκλωβίστηκε στην άμυνα των φιλοξενούμενων, σημείωσε έξι πόντους σε όλο το δεκάλεπτο και ο Αιγινιακός έφυγε από τον Άγιο Σπυρίδωνα με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 46-56.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Κορμεντζάς.

Δεκάλεπτα: 17-8, 29-25, 40-41, 46-56.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Μιλκούδης 4, Ευαγγελόπουλος 6, Μπατζάκης 7 (1), Κυπαρίσσης 7 (1), Σιώκας 8, Στεφάνου 1, Ναβροζίδης, Στεφανίδης 7, Ελευθεριάδης 6, Παπακώστας.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 2, Κατσιάνος 8, Αργυρόπουλος 10 (1), Σαρίδης Βλάνης, Κοντόπουλος 5, Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος, Κιρκιντζώτης 19, Μελίδης 4, Στάμος 8, Κουμανδέρης, Δεμερτζής.