Ο Βατανιακός επικράτησε με 101-59 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη αυτή, ο Βατανιακός θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, στον αυριανό αγώνα όπου θα υποδεχθεί την Μελίκη και χρειάζεται νίκη με τριάντα οκτώ πόντους διαφορά. Αν το καταφέρει, στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την ΑΓΕ Πιερίας, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο.

Ιδιαίτερα μαχητική εμφανίστηκε η νεανική ομάδα της ΑΓΕ Πιερίας στην έναρξη του αγώνα, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Βατανιακός να προηγείται με 21-16.

Με όπλο την αμυντική του λειτουργία και την αστοχία της ΑΚΕ Πιερίας, ο Βατανιακός κατάφερε να προηγηθεί με 38-18 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 57-27.

Ως εκ τούτου, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τον Βατανιακό να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 78-43 και η ολοκλήρωση της αναμέτρησης τον βρήκε νικητή με το τελικό 101-59.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 21-16, 57-27, 78-43, 101-59.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Λάλλας 4, Βουτσακόπουλος 10 (2), Βαρβούτης 11, Φασούλας, Πόσιος 5 (1), Φελεκίδης 7 (1), Κοτσίμπελης 4, Μπίσμπας 23, Ακερμανίδης 15, Τερζόπουλος 13, Σιαπάκας 6 (2), Ζάκος 3.

ΑΓΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 8, Ντακαρέλας, Μεταξιώτης 4, Μαράζης 4, Τασιούλας 2, Παπαδόπουλος 10 (1), Λάπας 3 (1), Σαββίδης 3 (1), Τζουνίδης 9, Αντωνίου 6, Βλάχος, Πιτσιάβας 10.