Η Μελίκη επικράτησε με 72-88 του Βατανιακού στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη αυτή, η Μελίκη κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΓΕ Πιερίας.

Η Μελίκη εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα λάθη του Βατανιακού στο πρώτο ενάμισι λεπτό, όπου βρέθηκε να προηγείται με 0-9. Στη συνέχεια ο γηπεδούχος κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος των πρώτων 87” και 3’ 56” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 15-14.  1’ 40” πριν το τέλος της περιόδου, η φιλοξενούμενη κατάφερε να ανακτήσει μία διαφορά επτά πόντων (17-24) και να προηγηθεί με 21-27 με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η Μελίκη χάρη σ’ ένα 0-7 που έκανε στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 32-44 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ανώτερη ήταν η ομάδα της Μελίκης και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου διερεύνε το προβάδισμά της, το οποίο διαμορφώθηκε στους είκοσι έναν πόντους (45-66) στη λήξη του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός μείωσε τη διαφορά, έως και στους οκτώ πόντους (70-78, 2’ 22” πριν τη λήξη), ωστόσο δε μπόρεσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και η Μελίκη πήρε δίκαια τη νίκη με 72-88, ολοκληρώνοντας με έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες τη φάση των ομίλων.

Διαιτητές: Τερανίδης Κ. – Κορμεντζάς

Δεκάλεπτα: 21-27, 32-44, 45-66, 72-88.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Λάλλας, Μαρινόπουλος, Βουτσακόπουλος 12 (1), Βαρβούτης 18, Πόσιος, Φελεκίδης 11 (1), Κοτσίμπελης 3, Μπίσμπας 20 (2), Τερζόπουλος 3, Σιαπάκας 5 (1), Ζάχος.

ΓΑΣ Μελίκης: Λιόλιος 23 (1), Μαυρίδης 35 (3), Κυριακού 10 (2), Κουτσιαμπασόπουλος 2, Μαλαγιός 1, Παπαρόσης 4, Στακτάρης, Τζαφέρης, Σταυρουλάκης 8 (1), Μπούθας 1, Κοτζαμπάσης 4, Παπαδόπουλος.