Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 51-62 του Βαφύρα στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη αυτή, η ΑΓΕ Πιερίας ολοκλήρωσε με έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες τη φάση των ομίλων και στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Μελίκη.

Η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 13-17 και στη δεύτερη περίοδο εκτόξευσε τη διαφορά στους δεκαεπτά πόντους, καθώς πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 23-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις άμυνες να κυριαρχούν και η ολοκλήρωσή του βρήκε τη φιλοξενούμενη μπροστά στο σκορ με 32-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας κατάφερε να μειώσει η διαφορά, αλλά η ΑΓΕ Πιερίας έφτασε στη νίκη με το τελικό 51-62.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Μητσιμπόνας

Δεκάλεπτα: 13-17, 23-40, 32-49, 51-62.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Μιλκούδης 8, Καραμπατάκης 5 (1), Ευαγγελόπουλος 9, Μπατζάκης 2, Κυπαρίσσης 18, Σιώκας 6, Τσιαρδής, Στεφανίδης 2, Γερομιχαλός 1.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5, Αντωνίου, Τσολακίδης 7 (2), Κατηρτζίδης 16 (1), Ξαφένιας, Χαρισσόπουλος 2, Γιαμούζης 13 (3), Παπαδόπουλος 6, Μέλιος 5 (1), Βουλγαράκης 6 (1), Βαϊτσόπουλος, Αδαμίδης 2.