Ο Κολινδρός επικράτησε με 87-81 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κολινδρού, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά το γεγονός ότι ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, αποζημιώνοντάς τους με ένα πλούσιο και παραγωγικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τον γηπεδούχο να προηγείται με 24-21 στην ολοκλήρωσή του.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στην ΑΚΕ Πιερίας, η οποία κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολινδρός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (64-69) και να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου πήρε τη νίκη με το τελικό 87-81, κατακτώντας έτσι το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 24-21, 39-49, 64-69, 87-81.

ΑΣ Κολινδρού (Μπιζάκης): Πλάτσας, Κοντονώτας 23 (1), Τοπαλίδης 15 (1), Τσεκούρας 16 (4), Μανίκας, Μπιζάκης, Ιωαννίδης, Λαπατούρας 25, Παπαζήσης 6, Καποδίστριας 2.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 12 (1), Μπάμπο, Μπαλογιάννης, Αποστολόπουλος 5 (1), Τασιούλας 3 (1), Ντακαρέλας 9 (1), Παπαδόπουλος 6, Λάπας 24 (2), Σαββίδης 13 (3), Βλάχος 5, Παυλίδης 4, Τζουνίδης.