Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 63-59 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν τον αγώνα οι Πάνθηρες, οι οποίοι κατάφεραν, κυρίως χάρη στην εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία, να προηγηθούν 16-3 στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η ΚουΠα αντέδρασε και πέτυχε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (16-16) 24” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε επίσης ισόπαλο (18-18).

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποσπαστούν με πέντε πόντους διαφορά (20-25), με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά προσπερνώντας με 31-27, 5’ 07” πριν το ημίχρονο. Η φιλοξενούμενη  σημειώνοντας δεκατρείς αναπάντητους πόντους προηγήθηκε με 31-40 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με επτά (33-40).

Αμφίρροπο και ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Κιλκίς να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο οι Πάνθηρες κατάφεραν στο τέλος να φέρουν ξανά το παιχνίδι στα ίσα (51-51 , 1’ 30”) και η λήξη της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 54-52.

Η εξέλιξη του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν για γερά νεύρα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και κανείς να μη μπορεί να προβλέψει τον τελικό νικητή. Τελικά οι Πάνθηρες, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα τελευταία πέντε λετπά, κατάφεραν να μετατρέψουν το 56-58 σε 63-59 και να φτάσουν έτσι στην τελική επικράτηση.

Διαιτητής: Ταρενίδης Κ. – Κορμεντζάς.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-40, 54-52, 63-59.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Βάτος 8, Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 8 (1), Καρατόλιος 7 (1), Μπούσμπουρας 15 (3), Αδαμόπουλος 3, Γκαβοτάσιος 12 (1), Λαγαμτζής 6, Λόγυρος 4, Σκρέτας, Μαντζόλης, Κολαξίδης.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Κοσμάς 3, Ψωμιάδης, Καλπακίδης 4, Κώττης, Ασβεστόπουλος 6, Υφαντίδης 6, Μουστάκας 16, Σκάλε 2, Αραμπατζής 4, Ποζίδης 5 (1), Χωτουμανίδης 13, Γιαννάτσκος.