Δεν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο γήπεδο του Κολινδρού ανάμεσα στην τοπική Αναγέννηση και τους Μακεδόνες Πιερίων, για την 5η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας καθώς στο 63′ κι ενώ το σκορ ήταν 5-1 υπέρ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι ποδοσφαιριστές, λόγω τραυματισμών και βάσει το σχετικού άρθρου του ΚΑΠ, ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Λαφατζής διέκοψε το παιχνίδι. Σύμφωνα με τον σχετικό κανονισμό του ΚΑΠ, ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 5-1 υπέρ της Αναγέννησης Κολινδρού, η οποία έτσι παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Μελανό σημείο της συνάντησης ήταν ο τραυματισμός του ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, Βασίλη Σιδέρη, ο οποίος έπεσε αναίσθητος στο χορτάρι στο 10′ και αφού του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες από το γιατρό του αγώνα, διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο Κέντρο Υγείας Αιγινίου ενώ από εκεί επρόκειτο να μεταφερθεί σε Νοσοκομείο. Το δυσάρεστο συμβάν άφησε σε δεύτερη μοίρα το αγωνιστικό κομμάτι, στο οποίο η Αναγέννηση επικράτησε κατά κράτος, βοηθούμενη και από το γεγονός πως οι Ρητινιώτες δεν είχαν αναπληρωματικούς, συνεχίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποχώρηση του Σιδέρη, κι ενώ το σκορ είχε ήδη ανοίξει για τα “τσακάλια”. Οι όποιες “απορίες” για το τελικό νικητή “λύθηκαν” μετά την εικοσάλεπτη διακοπή, με τους Κολινδρινούς να πετυχαίνουν άλλα τρία γκολ από το 34′ έως το 40′ και να “τελειώνουν” ουσιαστικά το παιχνίδι. Η συνέχεια ήταν, φυσικά, διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ και να διαμορφώνεται το 5-1 που ήταν το αποτέλεσμα κατά τη στιγμή της διακοπής στο 63′.

Το “φιλμ” του αγώνα
5′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπουρανή, γυριστή κεφαλιά του Χρυσάφη, η μπάλα έφυγε άουτ.
7′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Μαντζουράκης απέφυγε τον Γκόλια, έβγαλε παράλληλη σέντρα για να έλθει ο Μπατσαράς και να κάνει με
σουτ το 1-0.
10′ Βαθιά μπαλιά του Μπουρανή στον Μαντζουράκη, αυτός ενώ είχε χώρο να προχωρήσει και να σουτάρει υπό καλές
προϋποθέσεις, επιχείρησε βεβιασμένο σουτ που έφυγε άουτ.
10′ Ο ποδοσφαιριστής Βασίλης Σιδέρης των Μακεδόνων Πιερίων βρέθηκε στο έδαφος αναίσθητος και το παιχνίδι διακόπηκε
για είκοσι λεπτά μέχρι να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες από το γιατρό του αγώνα στον ποδοσφαιριστή, ο οποίος
διακομίστηκε στο Κέντρο Υγείας Αιγινίου και από εκεί επρόκειτο να διακομιστεί σε Νοσοκομείο.
11′ Ο Μαυρίδης βρέθηκε προ του Μιχαηλίδη αλλά το πλασέ του παίκτη της Αναγέννησης απέκρουσε σωτήρια ο γκολκίπερ των
Μακεδόνων.
15′ Δυνατό σουτ του Μποταΐτη, μετά από πάσα του Μπαντέ, απέκρουσε ο Μιχαηλίδης.
34′ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Μπαντές έστρωσε στον Μαντζουράκη που έκανε το δυνατό σουτ, έδιωξε ο Μιχαηλίδης για να πάρει το
ριμπάουντ ο Μαντζουράκης και να κάνει το 2-0.
35′ Μεγάλη ευκαιρία του Μαντζουράκη από κοντά για να κάνει το 3-0 αλλά το σουτ έφυγε άουτ.
38′ ΓΚΟΛ! 3-0: Μετά από σέντρα του Ρομπέρτο ο Μπατσαράς με καρφωτή κεφαλιά “έγραψε” το 3-0.
40′ ΓΚΟΛ! 4-0: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαντζουράκη, ο Μυσιούδης με καρφωτή κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ
στο 4-0.
48′ ΓΚΟΛ! 5-0: Ο Μπατσαράς έκανε τη σέντρα και ο Ρομπέρτο “πετάχτηκε” και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη,
κάνοντας το 5-0.
53′ ΓΚΟΛ! 5-1: Ο Σιασιόπουλος με σουτ πέτυχε το γκολ της τιμής για την ομάδα της Ρητίνης, διαμορφώνοντας το τελικό
5-1.
63′ Ενώ το σκορ ήταν 5-1 υπέρ της Αναγέννησης Κολινδρού, το παιχνίδι διακόπηκε εις βάρος των φιλοξενούμενων, καθώς,
λόγω τραυματισμών και επειδή δεν υπήρχαν αλλαγές στον πάγκο, απέμειναν λιγότεροι από επτά ποδοσφαιριστές στον
αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κ. Λαφατζής με βοηθούς τους Δημητριάδη και Φτάρα.

Αναγέννηση Κολινδρού: Μοσχίδης (46′ Ν. Τραούδας), Μπαντές (42′ Γιαουτζής), Μαυρίδης, Μυσιούδης, Χρυσάφης, Μπατσαράς, Ρομπέρτο, Μπουρανής, Παναγιωτίδης (47′ Α. Τραούδας), Μποταΐτης (40′ Κατσιούλας), Μαντζουράκης.
Μακεδόνες Πιερίων: Μιχαηλίδης, Μπιτόπουλος, Χανδόλιας, Τζήκας, Γκόλιας, Ελευθεριάδης, Γκολέμας, Σιασιόπουλος, Παγωνίδης, Κουκουλιάτας, Σιδέρης.

ρεπορτάζ: Σάββας Αχλατλής