Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 74-66 από τους Ατρόμητους Νέας Σάντας, στο Κλειστό του Γαλλικού, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτεροι στα σημεία ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, οι οποίοι προηγήθηκαν με 16-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΚΕ Πιερίας αυτή τη φορά να υπερτερεί οριακά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στη λήξη του ημιχρόνου (32-32).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με τρεις πόντους στην ολοκλήρωσή του (50-53).

Οι Ατρόμητοι Νέας Σάντας περιόρισαν την επίθεση της ΑΚΕ Πιερίας στους έντεκα πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 74-66.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μποϊτσης.

Δεκάλεπτα: 16-11, 32-32, 50-53, 74-63.

ΑΟ Οι Ατρόμητοι Νέας Σάντας (Λαδάς): Δεβλέτογλου, Φακίτσας 7 (1), Βέττης 9, Αράπογλου 2, Βλαχόπουλος 16 (1), Πανταζής 10 (1), Σέμπρος 18, Ναρλίδης 12 (1).

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 3, Μπατάλας 2, Μεταξιώτης 5, Μαραζης 14, Τασιούλας 3, Αντωνίου 8 (1), Παπαδόπουλος 7, Λάπας 6 (1), Σαββίδης 6 (1), Τζουνίδης 6, Ίτσιος 3, Βλάχος 3.