Το ελληνικό τένις αποκτά έναν μεγάλο τενίστα! Ο 19χρονος Στέφανος Τσιτσιπάς κοίταξε στο μάτια πριν από λίγο τον ύψους 2.08μ. και Νο16 στην παγκόσμια κατάταξη Τζον Ίσνερ για να χάσει στις λεπτομέρειες τη νίκη και την πρόκριση.

Ο σαφώς πιο έμπειρος, 32χρονος Αμερικανός που φέτος δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση (έχει κερδίσει και δύο τίτλους) πήρε τα δύο σετ της νίκη πολύ δύσκολα με 7-6(2) και 7-6(9) για να κάνει το 2-0 και να περάσει στον τρίτο γύρο του μάστερς 1000 της Σαγκάης.

O 19χρονος Τσιτσιπάς (Νο131) δεν παράτησε σε κανένα σημείο τον αγώνα, διεκδικώντας μέχρι τον τελευταίο πόντο την ανατροπή. Η εμπειρία του Ίσνερ ήταν αυτή που μέτρησε τελικά για να πάρει τη νίκη και το εισιτήριο κάνοντας την ανατροπή στο τάιμπρεϊκ του δεύτερου σετ και από το 9-8 που ήταν πίσω, κέρδισε τελικά 11-9 για να πάρει σετ και αγώνα, στερώντας από τον Τσιτσιπά την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Πηγή: Sports Feed