Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 64-47 του Εργόναθλου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος εκμεταλλεύθηκε τη μη συγκέντρωση των παικτών της ΑΚΕ Πιερίας στο ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκε 0-4 στα πρώτα 34” και το διατήρησε για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Η γηπεδούχος ανέβασε την απόδοσή της στην συνέχεια και ισοφάρισε σε 11-11, 2’ 27” πριν το τέλος της περιόδου, η οποία βρήκε την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 15-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Εργόναθλο να εκμεταλλεύεται τη διαφορά έξι πόντων που πήρε (17-23) 6’ 56” πριν το τέλος του ημιχρόνου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με δύο (24-26).

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΚΕ Πιερίας να σημειώνει επτά αναπάντητους πόντους και να αποσπάται με έξι από την ομάδα του Πολυκάστρου (39-33), 3’ 32” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, διεύρυνε τη διαφορά μέχρι και τους δέκα (45-35, 1’ 06”), ωστόσο ο Εργόναθλος μείωσε στο μισό τη διαφορά στο τέλος της (45-40).

Η γηπεδούχος ήταν σαφώς ανώτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο, περιόρισε επιθετικά τη φιλοξενούμενη, η οποία είχε μόλις δύο εύστοχες προσπάθειες εντός πεδιάς στα πρώτα 8’ 40” και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση με 64-47.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 24-26, 45-40, 64-47.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 9 (1), Μπατάλας, Μεταξιώτης 3, Τασιούλας 1, Αντωνίου 5 (1), Παπαδόπουλος 11, Λάπας 18 (3), Σαββίδης 4, Τζουνίδης 5 (1), Ευαγγελόπουλος, Βλάχος 4, Πιτσιάβας 4.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος: Μιχαλόπουλος 7 (1), Παυλίδης 2, Παπαδόπουλος 19 (1), Δημητριάδης, Τζαβέλλας 2, Σαραντόπουλος 5, Δαφλίδης 3, Γιαννακούλης, Κουλίνας, Καραστογιάννης, Αρκούδας, Τσιτουρούδης 9.