Ο Βατανιακός επικράτησε με 64-58 του Εδεσσαϊκου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει τέσσερις φορές πλευρά και στο τέλος του το σκορ διαμορφώθηκε σε 12-14 υπέρ του Εδεσσαϊκού.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 31-30.

Ο Βατανιακός κατάφερε να πάρει μία διαφορά πέντε πόντων, 6’ 40” πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και διατήρησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκειά της, με το τέλος του δεκαλέπτου να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 46-43.

Λεπτών ισορροπιών ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία (52-52). Στην συνέχεια, η άμυνα του Βατανιακού εγκλώβισε τον Εδεσαϊκό –δεν σκόραρε για 5’ 09”, στην επίθεση σημείωσε δέκα αναπάντητους πόντους, κάνοντας το 62-52 και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση με 64-58.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 12-14, 31-30, 46-43, 64-58.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης, Μαρινόπουλος, Βουτσακόπουλος 6, Βαρβούτης 5, Τζήμας 2, Πόσιος 10, Φελεκίδης 3, Κοτσίμπελης 3, Μπίσμας 23 (3), Ακερμανίδης 5, Τερζόπουλος 2, Σιαπάκας 5 (1).

Εδεσσαϊκός BC (Σταυρόπουλος): Πέτκος 14 (3), Μαλλιάρης 6 (2), Χαραλαμπίδης 4, Χατζηχαρίσης 7, Υφαντίδης 15, Κλήτσαρης 2, Καραϊσαρίδης, Δοδόπουλος 10, Τέντζερης, Ξυλουργίδης.