Ο Βαφύρας ηττήθηκε από τον Φίλιππο Νέας Πέλλας  με 76-73, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο με 25-19.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι στην ολοκλήρωσή του (59-57).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Φίλιππος έδειξε να ότι θα φτάσει στη νίκη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία καθώς πήρε μία διαφορά δέκα πόντων τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, αλλά ο Βαφύρας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους. Θα μπορούσε δε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, καθώς είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 76-73.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Αρβανίτης.

Δεκάλεπτα: 25-19, 39-33, 59-57, 76-73.

ΑΣ Φίλιππος Νέας Πέλλας (Δημητριάδης): Παναγιωτίδης 4, Σατραζάνης, Πάτσος 8, Περπερίδης 10 (2), Οικονομόπουλος 1, Βουζίνας 6 (2), Μπαλιάκας 22 (1), Στόγιος 3, Χερκελετζής 5, Μπουρονίκος 2, Σουζέλης, Οξούζης 15 (2).

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Μιλκούδης 4, Μπατζάκης 11 (1), Κυπαρίσσης 12, Σιώκας 14 (1), Στεφάνου 10, Στεφανίδης 7 (1), Καραμπατάκης 3 (1), Γερομιχαλός 12 (4).