Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 70-46 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Νάουσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης έλεγξε τον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 22-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με τον γηπεδούχο να διευρύνει τη διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 41-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας βελτίωσε την άμυνά της, ωστόσο η αστοχία στην επίθεση δεν της έδωσε το δικαίωμα να μειώσει τη διαφορά (57-40).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης, όμως, να σημειώνει μόλις έξι πόντους και να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 70-46.

Διαιτητές: Μητώνας – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 22-14, 41-25, 57-40, 70-46.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 2, Σιαμήτρος 11 (1), Ζιάνης 6, Βαδόλας, Ζαχαριάδης 6, Σκουλαριώτης 13 (1), Σιδηρόπουλος 8, Δίντσης 9, Μπολιός 6, Τούφας 9, Ράπτης, Παυλίδης.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Μωυσίδης 7 (1), Τσολακίδης, Καραγιάννης 12 (2), Κατηρτζίδης 2, Βαφόπουλος 10, Γιαμούζης, Παπαδόπουλος, Μέλιος, Κουρκούτας 12, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς 3 (1).