Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 21-20 του Αρίωνα Πτολεμα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team κατάφερε νικήσει το άγχος της πρεμιέρας και μαζί και τον αξιόμαχο Αρίωνα Πτολεμαΐδας, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα και να επιβεβαιώσει ότι και φέτος η Κατερίνη θα είναι ένας δύσκολος προορισμός για τους αντιπάλους του και θα αποτελέσει εφαλτήριο για να πρωταγωνιστήσει για μία ακόμα χρονιά.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να παίρνει το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή και τον Αρίωνα να το εξουδετερώνει άμεσα ισοφαρίζοντας επανειλημμένα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα τέσσερις φορές οι ομάδες ήταν ισόπαλες. Στο 20’ 16” η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να πάρει, για πρώτη φορά στον αγώνα, προβάδισμα τριών τερμάτων (8-5), γεγονός που της έδωσε την ψυχολογία να διαχειριστεί το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και να το ολοκληρώσει όντας μπροστά στο σκορ με 11-8.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αρίωνας μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (11-10 – 22’ 32”), αλλά ο Αρχέλαος Savvidis Team αντέδρασε άμεσα και την επανέφερε στα τρία τέρματα (13-10 – 25’ 43”). Στο 33’ 07” το παιχνίδι βρέθηκε ξανά στην κόψη του ξυραφιού, καθώς ο φιλοξενούμενος ισοφάρισε σε 15-15, ενώ στο 33’ 57” πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 15-16. Η συνέχεια εξελίχθηκε σε μία μάχη τέρμα με τέρμα, όπου κανείς δε μπορούσε να προβλέψει το νικητή, με τον Σαϊδέ να λύνει το γόρδιο δεσμό 7” πριν το φινάλε και να δίνει τη νίκη με το τελικό 21-20.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Τομίδης.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 7-5, 8-7, 11-8 (ημ.), 12-10, 15-12, 15-16, 18-18, 20-20, 21-20.

Δίλεπτες: 5 – 5.
Πέναλτι: 1/4 – 3/4.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Καραγιαμπάς, Τριανταφύλλου 4, Ξεφτέρης, Σαϊδές 7, Δράντζιου, Ξώνης 1, Εγγλέζου, Ραντζέλοβιτς 5, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 2, Τερζής, Παπανάκος 1, Καϊμακάμης, Παπαδόπουλος, Σκούφας.

Αρίων Πτολεμαΐδας (Πασιαλής): Χαραλαμπίδης, Ασιάνος, Τατσίδης, Ακριτίδης 3, Μουλάκης, Νικολαΐδης 5, Παναγιωτίδης 2, Παρπούλας 3, Κόλλιας 1, Τσαναξίδης 2, Ačimovič 3, Πασαλίδης, Τζίτζιος, Κατοτοικίδης 1.